“Kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz”

İş bırakarak Denizli Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen sağlık çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Sağlık Sen Denizli Şubesi Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu; “Meclis’ten, yüz binlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz” diye konuştu.

“Kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz”

Sağlık Sen Denizli Şubesi üyeleri, iş bırakma eylemi yaparak, Denizli Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya geldi.

Çevre ilçelerden gelen sağlık çalışanlarının da katıldığı eylemde basın bildirisini Denizli Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu okudu.

Sözlerine Kovit-19 nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Başkan Koçoğlu, “Hükümet, hekimlerin ücretlerinde 2 bin 500 ile 5 bin TL arasında bir iyileştirme yapacağını deklare etti. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alındığında, yapılacak olan iyileştirme herkes tarafından memnuniyetle karşılandı. Çünkü döviz almış başını gidiyor, artan enflasyon nedeniyle ürünlerin etiketi günden güne değişiyor. Hayat her açıdan ateş pahası. İşte böyle bir ortamda sadece hekimlere yönelik bir iyileştirme yapılacağı açıklandı. Hekimler adına yapılan düzenleme yerinde bir düzenlemedir. Dolayısıyla sonuna kadar destekliyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve hekiminden hemşiresine, teknikerinden memuruna sağlık çalışanlarının tümünü kapsamayan bir düzenleme kadüktür. Hiç bir sağlık çalışanı bu düzenlemenin dışında tutulmamalıdır. Bu büyük bir haksızlıktır. Bizim tepkimiz bunadır ve bu tepki haklı bir tepkidir. Sadece Sağlık Bakanlığı çalışanları değil aynı zamanda üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri aile hekimliği çalışanlarında bu düzenlemenin dışında tutulmuştur. Açıkçası bu durum sağlık çalışanları içerisinde çok büyük bir infiale yol açmıştır. Sağlık ekip işidir, bu hizmeti sunan sağlık çalışanları da bir vücudun organları gibi bütündür. Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz. Buradan siyasi iradeye sesleniyoruz; Meclis’ten, yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz. Sağlık-Sen olarak, bu vahamete ‘dur’ demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER