Karaca; “Atatürk Orman Çiftliği için araştırma komisyonu kurulsun!”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin durumunun araştırılması amacıyla TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması önergesini, TBMM Başkanlığı’na sundu.

Karaca; “Atatürk Orman Çiftliği için araştırma komisyonu kurulsun!”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin gündeme getirdiği Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin durumunun araştırılması amacıyla TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması önergesini, TBMM Başkanlığı’na sundu. Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili kamu kurumları tarafından hazırlanan en kapsamlı raporun 2003 yılında Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan Atatürk Orman Çiftliği Taşınmazlarının Yönetilip İşletilmesine İlişkin Araştırma Denetleme Raporu olduğuna dikkat çeken Karaca, “Yıllardır Atatürk Orman Çiftliği Arazileri imara ve yapılaşmaya açılarak talan ediliyor. Devlet de bunu izliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’in mirasına saygısızlık söz konusu. Atatürk Orman Çiftliği için TBMM bünyesinde bir komisyon kurulması ve gerekli önlemlerin alınması şart” dedi.

“ATATÜRK’ÜN MİRASINA SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş amaçları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, çiftliklerle ilgili vasiyetinde yer aldığına dikkat çeken Karaca, “Tarımsal uygulamalar gerçekleştirmek, ekoloji ile uyumlu tarımsal üretimi ve tarıma dayalı sanayii geliştirmek, iyileştirmesine ve düzenlemesine önem vermek, sağlıklı bir kentsel çevre yaratmak, gıda güvenliği için model oluşturmak, tarımsal ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak gibi amaçlarla kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazileri ranta ve talana açılmakta, kuruluş amacının dışında kullanılmaktadır. Cumhuriyetimizin simgesi ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına çıkmak hepimizin görevidir. Satışı yapılan, özelleştirilen araziler tespit edilmeli ve amacına uygun olarak çiftliğin yönetimi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER