Karaca, Avdan Termik Santral Bölgesi’ni inceledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve beraberindekiler, Denizli’nin Tavas İlçesi’nde yapılması planlanan termik santral projesi alanında incelemelerde bulundu.

Karaca, Avdan Termik Santral Bölgesi’ni inceledi

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Tavas Avdan Mahallesi Muhtarı İlhan Kulaç, Denizli Büyük Menderes İnisiyatifi,  Denizli Barosu, TMMOB’ye bağlı Odaların Denizli Şubeleri, Denizli Tabip Odası, CHP Denizli İl ve Tavas İlçe Örgütü üyeleri ile birlikte; Tavas’a bağlı Avdan Mahallesi’ndeki termik santral projesinin kurulmak istendiği alanda incelemelerde bulundu. Proje sahası ve çevresinde tarımsal faaliyetlerde bulunulduğunu söyleyen Avdan Mahalle Muhtarı İlhan Kulaç; Burası zeytinlik alandır, burada termik santral kuramazsınız. Bu sene dahi dikilmesi için 15 Bin fidan dağıttım. Bu arazilerde zeytinin yanı sıra buğday, arpa, nohut gibi her türlü tarımsal ürün yetiştiriliyor. Biz ‘sağlıklı yaşam, sağlıklı çevrede’ olur diyoruz ve termik santrale karşı çıkıyoruz” dedi.

BÜTÜN CANLILARIN SAĞLIKLI YAŞAM HAKLARINA MÜDAHALEDİR

Dünyada korona virüs gündemi nedeniyle seferberlik ilan edilirken, Türkiye’de bu durumun bir fırsata çevrildiğini ileri süren Büyük Menderes İnisiyatifi Dönem Sözcüsü Mustafa Çallıca, Biliyoruz ekosisteme yapılan müdahale bütün canlılara yapılan müdahaledir. Doğanın bir hükmedeni değil, bir parçası olduğumuzu kabul edemedik. Ancak, son yıllarda bilim insanları korona virüsün doğaya yapılan müdahalelerden kaynaklandığını ileri sürmekte. Gelecek 5 yılın en önemli konusunun ekosisteme yapılan müdahale olduğu bütün gelişmiş devletler tarafından dahil kabul edilmektedir. Ancak, ülkemizde bu duruma göz yumulmaktadır. Biz de havamıza, suyumuza, toprağımıza ve en önemli bütün canlı ve insanların sağlıklı yaşam haklarına karşı yapılacak bütün müdahalelerin karşısındayız. Bu coğrafyada yapılacak termik santral çalışmaların sonuna kadar takipçisiyiz” diye konuştu.

“BURADA DOĞA KATLEDİLMEK İSTENMEKTEDİR”

Denizli Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ozan Orpak Denizli Barosu olarak, bu termik santralle ilgili sürece müdahil olduğumuzu kamuoyuyla paylaştık. Bölgede en az 10 yaşında olan birçok zeytin ağacı mevcut. Zeytin mevzuatı açıktır. Bir zeytin bahçesine 3 KM’den daha yakın mesafede termik santrali kuramazsınız. Hukuk ayaklar altına alınıyor. Bir diğer husus, bu topraklar, faydalı tarım arazileridir. İnsanlar, binlerce yıldır burada yaşamakta, bu topraklardan beslenmekteler. Burada doğa katledilmek istenmektedir” dedi.

“DENİZLİ TERMİK SANTRAL İSTEMİYOR”

İtirazlarının ve haklı karşı çıkışların büyüdüğüne dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısılizar Biçer Karaca, tarımdan geçimini sağlayan bölgede termik santral faaliyete geçerse yılda 1 milyon ton kömür işleyeceğini söyledi. 1 milyon 380 bin ton külü bırakacağı bilgisini veren Karaca, “Burada 10 yıl sonra ne tarım ne orman ne zeytincilik kalacak. 15 termik santralin bulunduğu illere bakıldığında çocuk onkoloji hastanelerinin kurulmaya başlandığı ortada. Çocuklarımız da amansız hastalıkların pençesine düşecek. ÇED raporundan öğrendiğimize göre; termik santral ruhsat sahası 640 bin dönümlük alanı kaplıyor. Verimli tarım arazilerinin tam ortasında planlanan termik santrali, Tavas istemiyor, Denizli istemiyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221