KARACA,  BAKAN’A ÇAM FISTIĞI HEDİYE EDECEK

Bergama’nın altın madenlerine karşı 30 yıla yaklaşan mücadelesine CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca destek verdi.

KARACA,  BAKAN’A ÇAM FISTIĞI HEDİYE EDECEK

Yeni maden sahaları ve siyanürlü atık havuzları kurulmak istenen Kozak Yaylası’nda köylülerle buluşan Gülizar Biçer Karaca, muhtarların “bizim altınımız budur” diyerek küçük kutular içinde hediye ettiği fıstık çamlarını Ankara’ya götürüp Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a iletecek.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 30 yıl sonra, yeniden Bergama'da bir çevre mücadelesi direnişinin yeşerdiğinin altını çizerek; “Bergama direnişin simgesidir, doğası için şiddet içermeden dünyaya ün salmış bir direniştir. İnanıyorum ki bölge halkı yeniden kol kola geldiğinde kazanacağız. Doğa bize bedel ödetmeden, biz bu talanı, doğa katliamını yaratan iktidarın bir bedel ödemesini sağlayacağız” dedi.

ÇEVRE MÜCADELELERİ İÇİN KUVA-Yİ MİLLİYE BENZETMESİ
1997 yılında Danıştay’ın verdiği “siyanür liçi yöntemiyle altın madenciliğinde kamu yararı yoktur” kararından bu yana hukukun askıya alındığı Bergama’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Biçer Karaca, burada verilen yaşam mücadelesini Kuva-yi Milliye ruhuna benzettiğini şu sözlerle anlattı: “Nasıl 19 Mayıs 1919'da Samsun'da Kuva-yi Milliye ateşi yandıysa 30 yıl önce de çevre mücadelesinin çoban ateşi Bergama'da yakılmıştı. Emeklerinize sağlık, mücadeleniz mücadelemiz olacaktır.”

“ALTIN; HALKIN DEĞİL, KÜRESEL SERMAYENİN KAZANCIDIR”
Kozak Yaylası’ndaki buluşmayla aynı saatlerde Çevre Bakanlığı’nda yeni altın madeni projelerine izinlerin verildiği bir toplantının da olduğuna değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer Karaca, dava sürecindeki hukuksuzlukları da eleştirdi. Daha önce yapılan bilimsel araştırmaya göre altın madenlerinin kazancı 70-80 milyon iken Bergama’da tarımdan elde edilebilecek kazancın 180 milyon Lira seviyelerinde olduğunu hatırlatan Biçer Karaca; “Altın Madenciliğiyle Ülkemizi Ranta Teslim Eden Siyasi İrade Kazanıyor, Tarımsal Gelir İse Halka Aittir” dedi.

“KOZAK’IN FISTIĞININ TADINA BAKINCA BAKAN BEY’İN VİCDAN SIZLAR MI?”
Kendisine altın kutusu içinde hediye edilen çam fıstıklarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kapısını çalacağını söyleyen Biçer Karaca; “Bugün burada CHP'nin Doğa Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak değil, evladının yaşanabilir bir Türkiye'de ömrünü tamamlaması, çağdaş bir ülkede özgürce yaşaması için mücadele eden bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Yaşam mücadelesi verenlerin sesini duymayan Bakan’ın bu bölgenin gerçek altınının tadına bakınca belki vicdanı sızlar” diyerek konuşmasını sürdürdü.

BERGAMALILARA BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI
Mücadelenin gerçek bir başarıya ulaşması için tüm bölgenin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Karaca, “Biz parlamentoda çalışacağız ama sizler de milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla tek tek vatandaşları ziyaret edin. Buradaki katliama dur demediğimizde yarının ne olacağını ifade edebilmek zorundayız” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’ya ziyaretinde CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko, Bedri Serter ve Mahir Polat ile birlikte Bergama, Ayvalık, Dikili ve Mudanya Belediye Başkanları da eşlik etti.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER