Karaca: "Çiftçilerin tüm borçları silinsin"

Denizli’de çiftçileri ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; çiftçilerin sorunlarıyla ilgili açıklamada yaparak; “Çiftçi borçlarının silinmesi için CHP olarak çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Karaca: "Çiftçilerin tüm borçları silinsin"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, toplumun farklı kesimlerini dinlemek devam ediyor. Denizli’deki çiftçileri ziyaret eden Karaca, çiftçilerin sorunlarıyla ilgili açıklamada bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın ‘Dünya Çiftçiler Günü’ dolayısıyla çiftçilerin borçlarının silinmesi çağrısını hatırlatan Karaca, “Üretimi sağlayan çiftçilerimizi korumak adına tüm borçlarının silinmesi gerekir. Genel Başkanımızın da dediği gibi; 2006’da Tarım Kanunun 21. Maddesine göre Tarım Kanunu çıkarıldı. 21. maddesine göre, milli gelirin her yıl en az yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilecekti. Hiçbir zaman yüzde 1'i verilmedi. Geçen 13 yılda tarımsal destek için ayrılan kaynak, Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 1'i yerine hep yüzde 1'in yarısı oldu. Saray iktidarı, çiftçilerimizi görmezden geliyor. Yasanın gerekleri yerine getirilmiyor ve çiftçi her yıl devletten alacaklı konuma düşüyor” diye konuştu.

“YASAL DÜZENLEME YAPILMALI”

Korona salgını döneminde tarımda kendine yeterliliğin çok önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını belirten Karaca, çiftçileri korumaya yönelik politikaların önemine dikkat çekti. Karaca, şunları söyledi: “2019 yılı verilerine göre Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 2 milyon 260 bin çiftçimizin, bankalara 119 milyar 331 milyon, Tarım Kredi Kooperatifi'ne 10 milyar TL olmak üzere toplam 130 milyar lira borcu var. Borç batağında olan çiftçilerimizin üretime devam etmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Üretimden vazgeçen çiftçi sayısı her geçen artıyor. Ülkemiz bu gidişle tarımda riskli ülkeler haline gelecektir. Bir an önce çiftçilerimizin borçları için parlamentonun toplanması ve borçlarının silinmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekir. Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermek için tarım sigortası primleri hazineden ödenmeli ve pandemi sigorta kapsamına alınmalı.”

“ÜLKEMİZİ TARIMDA DAHA İLERİ TAŞIYABİLİRİZ”

Denizli’nin ülke için üretimin başkenti sayılabilecek bir kent olduğuna dikkat çeken Karaca; “Kekik, tütün ve tarımsal sanayide kullanılan üzümde birinci olan, sofralık çekirdeksiz üzüm, kavun ve adaçayı üretiminde ikinci sırada yer alan Denizlili çiftçilerimiz için de borçlarının silinmesi, başta Denizli olmak üzere ülkemizi tarımsal üretimde daha ileriye taşıyacaktır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER