Karaca, engelli aylıkları için yasa teklifi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Engelli aylıklarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi. Karaca "Engelli vatandaşlarımızın, haklarına erişim engellerinin ortadan kaldırılmadığı bir Türkiye tablosuyla karşı karşıyayız” dedi.

Karaca, engelli aylıkları için yasa teklifi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Engelli aylıklarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi. 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla konu ile ilgili açıklama yapan Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ‘Engelli vatandaşlarımızın, haklarına erişim engellerinin ortadan kaldırılmadığı bir Türkiye tablosuyla karşı karşıyayız. Çalışma Bakanlığı ile birleştirilerek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak hizmet veren Bakanlığın adından ne yazık ki ‘sosyal politikalar’ dahi kaldırılmış, sosyal devlet ilkesinin gereklerinden uzaklaşılarak sosyal politika ‘sosyal hizmetler’ olarak sınırlandırılmış, ‘sosyal yardımlar’a indirgenmiş durumdadır. İhtiyaç sahiplerini ‘muhtaç’lık üzerinden tanımlayarak sosyal yardımları ‘hak’ değil ‘lütuf’ gören Bakanlık engelli vatandaşlarımız ile ilgili yardımlarda da ne yazık ki adaletli davranmadığı gibi, haklara erişim engellerini ortadan kaldıracak adımlar yerine “yardım”ları “sopa” gibi kullanmaktan çekinmemektedir.” dedi.

SOSYAL DEVLET İLKESİNİN GEREKLİLİĞİ YERİNE GETİRİLMELİ

Engelli aylıklarının hesaplanmasında AKP’nin değişiklik yaparak ‘hane başına düşen gelir ölçütü uygulaması’nı getirdiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca "2015 yılında, 25. Dönemde TBMM’ye bu uygulamadan doğan sorunların giderilmesi için yasa teklifi sunmuştum. 27. Dönemde de yasa teklifimi yenileyerek uygulama dışında bırakılan ve maaşları kesilmiş olan engellilerimizin yeniden maaş alabilmesinin önünü açmak için girişimde bulundum. Engelli maaşı bağlamak için hane geliri hesaplanırken o hane içindeki engelli de hesaplamaya dahil ediliyor. Oysa ki çalışması mümkün olmayan engellinin bu hesaplamanın dışında tutulması gerekli… Ayrıca TBMM Başkanlığına sunduğum kanun teklifinde engelli maaşlarının arttırılmasına yönelik düzenlemeler de var. Teklifimizin yasallaşması, engellilerin haklarına erişimi ve yaşadıkları zor koşullarda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından önemli bir adım olacaktır.

DOĞRU VE ETKİN POLİTİKALAR ŞART

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Ayrıca bilgi edinme başvurusunda bulundum.’Engelli Evde Bakım Ödemeleri Usül ve Esasları İle İlgili Yönetmeliğin’ neden hala çıkarılmadığının cevabını da Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan bekliyoruz. Engelli çocukların, engelli kadınların dezavantajlarının, yaşadıkları çifte ayrımcılık ve sorunların çözümü noktasında Bakanlığın doğru ve etkin politikalar geliştirmesi gerektiğini de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bir kez daha hatırlatıyoruz.’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER