Karaca, gizlenen raporu TBMM’de açıkladı

TBMM’de 2020 Merkezi Bütçe görüşmelerinde grubu adına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul projesinde yer almadığını ileri sürdüğü Devlet Su İşleri’nin görüşünü açıkladı.

Karaca, gizlenen raporu TBMM’de açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 2020 Merkezi Bütçe görüşmelerinde TBMM’de CHP Grubu adına konuşma yaptı. Kanal İstanbul projesinde yer almadığını ileri sürdüğü Devlet Su İşleri’nin görüşünü açıklayan karaca; “Devlet Su İşleri’nin daha önce 20 Nisan 2018’de ÇED dosyasına sunduğu bir görüş var. Bu görüşte diyor ki; ‘Terkos Gölü, Yıldız Dağı’ndan gelen, Sazlıdere Barajı’ndan temin edilen 427 milyon metreküp suyun elden çıkma ihtimali vardır.’ Bakan bunu niye bilmiyor? Çünkü Bakanlığa giden ÇED dosyasında Devlet Su İşleri’nin bu görüşü yer almıyor. Sayın Bakan, sizi de kandırmışlar, Devlet Su İşleri ‘427 milyon.’ diyor. Peki biz bunu nereden öğrendik? Burada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen İDK toplantısında Devlet Su İşleri; ‘Benim görüşüm dosyada yok, o yüzden benim bu görüşümü dosyaya sunmanızı istiyoruz.’ diyerek yine bir resmi yazıyla buraya başvuruyor.

Bir başka hususa daha dikkat çekmek isterim: Kanal İstanbul Projesi için Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden görüş soruluyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi, 3 bin 500 uçak trafiğinin olacağı, ‘asrın projesi’ diye adlandırdıkları bu projenin Kanal İstanbul’un yapılması hâlinde kullanılamaz hâle geleceği ve Kanal İstanbul’un da bu asrın projesine gölge düşürmemesi için yapılmaması gerektiğini 15 Mart 2018 belirtiyor. Fakat her ne hikmetse ne olduğu belirli olmadan 22 Mart 2018’de aynı İşletme diyor ki: ‘15 Mart’ta verdiğimiz görüş sehven verilmiştir.’ Eğer böyle önemli bir görüş sehven verildiyse vay hâlimize. Ama sehven verilmeyip sehven verildi diye baskıyla bu yazı verilmişse yüz bin kere vay halimize” dedi.

“KANAL İSTANBUL PROJESİ BİR RANT PROJESİ”

“Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın üçte 1’ini susuz bırakacak bir projedir” diyen Karaca, şunları aktardı: “Kanal İstanbul için 75 milyar ödenmezse neler yapabiliriz? ‘Kanal İstanbul’un maliyeti 75 milyar.’ deniyor, projede bu söyleniyor. 75 milyarı Kanal İstanbul’a bulabiliyoruz, 500 milyon Dolar’ı yandaş simitçiye de bulabiliyoruz ama Avrupa’nın göz bebeği, ülkemizin, ordumuzun gururu Tank Palet Fabrikasını, ‘Yenilemek için 50 milyon Dolar’ı bulamadık.’ diyerek Katar’a peşkeş çekiyoruz. Bunu da bizi izleyenlerin takdirine bırakıyorum. Peki, Kanal İstanbul’a 75 milyar ödenmezse ne olur? 342 bin 283 gencimizin KYK borcu tam 37 kez silinebilir. 75 milyar Lira’yla tüm emeklilikte yaşa takılanlar 3 kez emekli edilebilir. Ama ne yapılıyor? Vatandaşa değil ranta teslim olmuş bir bütçe olduğu için maalesef ranta hizmet eden bir bütçe. Evet, Kanal İstanbul Projesi aslında tam bir rant projesi. Kanal İstanbul Projesi ne İstanbul Boğazı’nı kurtaracak ne de İstanbul’u. Kanal İstanbul Projesi sadece ve sadece sizlerin koltuklarını ve yandaşlarınızın ceplerini kurtaracak olan bir projedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER