Karaca, Hasankeyfli bekarların sorunlarını Meclis’e taşıdı

Aile olmadığı için hak mağduru olduğunu iddia eden Hasankeyfli vatandaşların talebini dinleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İskan Kanunu’nda değişiklik içeren yasa teklifini TBMM’ye sundu.

Karaca, Hasankeyfli bekarların sorunlarını Meclis’e taşıdı

Geçtiğimiz günlerde Hasankeyf’in sular altında kalmaması için yerinde inceleme ziyareti gerçekleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ‘madem 8 Ekim’de Hasankeyf boşaltılacak. O zaman burası boşaltıldığında tek başına yaşayan kadın ve erkekler nerede kalacak ne yapacak? cevap istiyoruz’ diyen vatandaşların sesi oldu. Hasankeyfli vatandaşların talebini dinleyen Karaca, İskan Kanunu’nda değişiklik içeren yasa teklifini TBMM’ye sundu. Karaca, “İskan kanununa göre aile şartını taşımadığı için 8 Ekim’de boşaltılacak Hasankeyf’te yaşayan sakinlerinin mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. İskan Kanunu’nu incelediğimizde yerleri kamulaştırılanların iskanında ailenin yanı sıra ‘hane halkı’ kavramının esas alınarak yeniden yerleştirmelerde vatandaşlarımızın hak kaybı yaşamasının önüne geçilmesinin gerekli olduğunu gördük. Yasaya eklenen madde ile yerleri kamulaştıranların iskanında reşit olup evli olmayan ve aile ile birlikte yaşamayan Türk vatandaşlarının hak kaybına uğramaması ve eski yerleşim bölgelerinde sahip oldukları taşınmazlardan dolayı yeni yerleşim bölgesinde de ev ya da işyeri sahip olabilmeleri sağlanabilecektir” dedi.

“YURTTAŞLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ”

Karaca, şunları söyledi: “Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de hayata geçirilen, baraj, havaalanı, otoyol, büyük endüstri tesisleri vb. projeler birçok insanı yıllardır yaşadıkları ve geçimlerini sağladıkları yerleri terk ederek başka bir yerde hayatlarını sürdürmek durumunda bırakmıştır. Yeniden yerleşmek zorunda kalan insanlar bu eylem sürecinde sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ülkemizde yeniden yerleştirme projelerinde vatandaşlarımızın en çok sorun yaşadığı konu; iskan politikasında ailenin bir bütün olarak ele alınmasıdır. Reşit olup evli olmayan ve ailesi ile birlikte yaşamayan vatandaşlarımız yeniden yerleştirme projelerinde konut ve iş yeri hakkına sahip olamamaktadır. Son zamanlarda daha çok Batman İlinin Hasankeyf İlçesinde yapılmakta olan Ilısu Barajı ile gündeme gelen bu konudan yıllardır emek verip konut ve ya iş yeri sahip olan fakat evli olmayan vatandaşlarımızın mağduriyeti söz konusudur. Kamulaştırma nedeniyle yerinden edilmek zorunda bırakılan vatandaşlar aile vasfını taşımadıkları gerekçesiyle bir kez daha mağdur edilmektedir. Mülkiyet hakkı anayasamız ile güvence altına alınan bir haktır. Mülkiyet hakkı kanunla sınırlandırılabilir olsa bile, yerinden edilen vatandaşların eski yerleşim yerlerinde sahip oldukları taşınmazların yeni yerleşim bölgelerinde de karşılığını bulmak zorundadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221