KARACA; “HAYVAN HAKLARI YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKMALIDIR”

Murat Özdemir'in işkencesine maruz kalan papağan Bahtiyar'ın ölümünün ardından açıklama yapan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca,bir an önce ‘Hayvan Hakları Yasası’nın çıkarılmasını istedi.

KARACA; “HAYVAN HAKLARI YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKMALIDIR”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca,Murat Özdemir'in işkencesine maruz kalan papağan Bahtiyar'ın ölümünün ardından açıklama yaptı. Karaca, yaptığı açıklamada şunları aktardı: “Gün geçmiyor ki; yeni bir hayvana şiddet haberi ülke gündeminde yer almasın. Yapılan işkencenin hesabı sorulamazken Papağan Bahtiyar’ın maruz kaldığı işkence sonucu hayatını kaybetmesinin hesabının sorulamazken bugün gözleri oyulan köpek haberi basında yer aldı. Bunların temel nedeni; seçmene verdiği sözü tutmayan, hayvanların haklarını tanımamakta ısrar eden direnen AKP iktidarıdır” dedi. Şu an yürürlükte olan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası’nın, hayvanları mal ve eşya olarak gördüğüne dikkat çeken Biçer Karaca; hayvanlara yapılan kötü muamelenin kabahatler hukukunda değerlendirildiğini, verilen cezaların caydırıcı olmadığını, hayvanlara karşı işlenen suçlarda cezaların arttırılması gerektiğini söyledi.4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nde Hayvanları Koruma Yasası’nda köklü değişiklikler öneren bir teklifi TBMM’ye sunduklarını hatırlatan Karaca; bir an önce hayvan hakları yasasının çıkarılmasını istedi. Tüm canlıların doğasından kaynaklanan yaşamsal, bedensel ve özgürlük haklarının yasal olarak teminat altına alınmasının önemini vurgulayan Karaca; süs hayvanı gibi tanımlamaları asla kabul etmeyeceklerini vurguladı. “Bizler papağandan köpeğe her hayvanın hakkının eşit olarak tanınmasını, hayvana şiddete cezaların caydırıcı seviyeye çekilmesini savunuyoruz” diyen Karaca, tüm ısrarlara rağmen Hayvan Hakları Kanunu’nun TBMM gündemine alınmamasını eleştirdi. 

“BİZ HAZIRIZ. YA SİZ?”

Cumhurbaşkanlığı’nın ikinci 100 Günlük Programında Hayvan Haklarına dair bir faaliyet bulunmamasına dikkat çeken Karaca; “24 Haziran seçimlerinden önce çıkarılacak ilk yasa olacağı sözü verilmişken bugün verilen sözler ne oldu da unutuldu. Bir an önce önlem almazsak hayvanlara yapılan kötü muamelelerin önüne geçemeyeceğiz. Hayvan haklarını seçim malzemesi yapmaktan vazgeçin. Bu konuda samimiyseniz gelin derhal hayvan dostlarımıza hakkını verelim. Biz hazırız. Ya siz?” dedi.

MUHAMMET KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER