Karaca; “Hayvanlar mal veya eşya değil, candır”

Hayvana şiddet vakalarının önlenmesi için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun ilk toplantısında konuşan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ‘hayvanların mal değil, can olduğu’ anlayışının kabulü anlamına gelecek ‘hayvan hakları’ tanımının yasaya girmesi talebinde bulundu.

Karaca; “Hayvanlar mal veya eşya değil, candır”

Hayvanların haklarının korunması ile hayvanlara eziyet ve kötü muamelelerin önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Divanın oluşturulduğu ilk toplantıda Komisyon, üç aylık bir çalışma takvimi belirledi.

12 milletvekilinden oluşan Komisyon’un bu süre zarfında yapacağı çalışmanın sonuçlarının 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişikliklere de kaynaklık etmesi bekleniyor.

Komisyonu’nun CHP adına sözcülüğünü de üstlenen Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, yaptığı konuşmada; komisyonun siyaset üstü bir anlayışla çalışması yönündeki beklentisini dile getirdi.

“Zarar görecek her canın vebali bu komisyonun üzerindedir” diyen Karaca, toplum vicdanında derin yaralar açan taciz, tecavüz dahil hayvana şiddet vakalarının önlenmesinin toplumsal barışın sağlanması açısından da kritik rolüne vurgu yaptı. Mevcut kanununun hayvanları bir mal gibi gören bir anlayışı yansıtmasını ve ona karşı işlenen suçları da Kabahatlar Kanunu’nda düzenlemesini eleştiren Karaca; “Bu dünyayı birlikte paylaştığımız hayvanların mal değil can olduğunun kabulü ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun adının ve içeriğinin Hayvan Hakları Kanunu olarak değiştirilmesi ilk atacağımız adım olmalıdır” dedi.

“NESLİ TEHDİT ALTINDAKİ TÜRLERE AV YASAĞI GELMELİ”

Nesli tehlike altındaki hayvanların avlanmasının önüne geçecek yasal düzenlemelerin de öncelikli gündemlerden biri olması gerektiğini söyleyen Karaca; “Komisyonumuz tüm bu konularda mücadele veren sivil toplum örgütlerinin sesini duymalı ve onların taleplerini de içeren bir yasa teklifini üç ay içinde hazırlayarak yüce Meclis’e sunmalıdır” dedi. Karaca, Komisyon çalışmaları sonrası ortaya çıkacak sonucun da TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerin imzasıyla yasalaşmasının önemli olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER