Karaca: “İnsan hakları mücadelemiz devam edecek”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle bir araya gelen CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “İnsan hakları mücadelemiz devam edecek” dedi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle bir araya geldi. Yapılan olağan genel kurul ardından ‘İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’ görevine getirilen Karaca, görevinde izleyeceği yol haritasını detaylandırdı. İnsan hakları mücadelesinin yalnızca cezaevlerinde veya hukuk alanında yaşanan ihlallerle sınırlı bir mücadele alanı olmadığını belirten Karaca; ücretsiz sağlık, eğitim hakkı, çocuk hakları, kadın hakları, halkın haber alma hakkı ve birçok alanı kapsadığını ifade etti. İnsan hakları mücadelesinin doğa hakları ve birçok alanı kapsadığını belirten Karaca, “Doğayla savaşılmaz doğayla birlikte yaşanır. İnsan hakları mücadelemizde; halkın haber alma haklarının mücadelesini veren, eleştirdiği için cezaevinde olan basın mensuplarının, kıdem tazminatının gasp edilmesine yönelik çalışma hak ihlallerinin, eğitim hakkından mahrum edilerek, çalışmak zorunda bırakılan çocukların, çocuk haklarının, sosyal medya paylaşımları nedeniyle sabahın 5’inde derdest edilen, fikrini özgürce açıklamak isteyen vatandaşlarımızın düşünce ve fikir özgürlüklerinin, sokakta tepkilerini göstermek isteyen ama bu tepkileri ‘olağan üstü hali ortadan kaldırıyoruz’ diyerek valilerin her birine OHAL yetkisi tanıyan yasa uyarınca; gösteri-yürüyüş hakkını kullanmak isteyen, bu hakkı elinden alınıp gözaltına alınanların toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkının, emekçilerin, memurların, basın mensuplarının örgütlenme hakkının mücadelesini vereceğiz" dedi.

“İKTİDARIN SALGINLA MÜCADELESİNİ BAŞARILI BULMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Gündeme ilişkin açıklama yapan ve iktidarın pandemi sürecini nasıl yönettiği sorusuna yanıt veren Karaca; “İktidarın korona virüs salgını ile mücadelesini başarılı bulmak mümkün değil. Maden şirketlerine teşvik verildi, esnafa kredi. Çiftinin borcu silinmedi ertelendi. Bir kararname ile berberler, kafeler kapatıldı. 3 ay kiralarını çektikleri nakit kredilerle ödediler. 3 milyonu aşkın emekçi ücretsiz izne çıkarıldı. Günde 39 lira ile geçinmeleri istendi. Bazı vatandaşlara biner liralar dağıtıldı. Elinizi vicdanınıza koyun bin lira ile kim 3 ay geçinebilir? Halka maske bile dağıtamadılar” diye konuştu.

"ÇİFTÇİLERİN ALIN TERİ TÜCCARLARA TESLİM EDİLDİ"

Çal İlçesi’nde üzüm taban fiyatlarının halka sorulmadan belirlenmesine de tepki gösteren Karaca, “Masada; belediye başkanı, ziraat odası başkanı var, üzüm üreticileri yok. Üreticiler orada olmalıydı. Üretici davet edilmedi. Çiftçilerin alın teri, tüccarlara teslim edildi” şeklinde konuştu.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER DEMOKRASİ VURGUSU

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne güvenin yüzde 1,5 seviyelerine gerilediğini söyleyen Karaca; “Güçlendirilmiş parlamenter demokrasinin hayata geçirilmesi için mücadele vereceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211