Karaca, ‘Kadın İstihdamı Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı

'Kadın İstihdamı Raporu'nu kamuoyuyla paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Kadınlar güvencesiz işlerde çalışıyor, iş yükü daha fazla artıyor. Eşitlikçi istihdam politikalarının hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Karaca, ‘Kadın İstihdamı Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Kadın İstihdamı Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı.

Kadın istihdamında yaşanan eşitsizlik ve ayrımcılığa dikkat çekilen raporda, sadece kadınların istihdama katılımının önündeki engellerin kaldırılmasının yeterli olmadığı, eşitsiz işbölümünün yarattığı sorunların ortadan kaldırılması gerektiği vurgulandı, kadın istihdamında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri yer aldı.

Karaca, “Ekonomik kriz nedeniyle satın alma gücü düşen vatandaşlar gıdadan sağlığa temel ihtiyaçlarının daha çok ev içinde karşılanmasına mecbur kalıyor. Bu;kadınlar ister çalışsın ister işsiz kalsın,evi geçindirmek için eviçinde de erkeklere göre 5 kat daha fazla emek harcıyor, iş yükü artıyor demek. Krizi yaratanlar kadın emeği üzerinden faturayı vatandaşa ödetiyor demek” şeklinde konuştu.İstihdama katılan kadınların yaşadığı sorunlara değinen Karaca, “11 milyondan fazla kadın ev işleri ve bakım hizmetlerini üstlenmek zorunda olmaları nedeniyle çalışma hayatına katılamıyor. Devletin sosyal devlet olmasının gerekliliklerini yerine getirerek ücretsiz kreş-bakımevi-yaşlı ve engelli bakımını yürüten kurumların artırılmasıkadınlar üzerindeki yükü azaltarak istihdama katılımı artıracaktır” dedi.

PINAR ÇANKAYA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221