Karaca; “Lozan Antlaşması Türkiye’nin tapusudur”

Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ncı yılı nedeniyle açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir” dedi.

Karaca; “Lozan Antlaşması Türkiye’nin tapusudur”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Osmanlı’nın Sevr anlaşması ile kaybedilen Anadolu’yu yeniden kazandıran Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ncı yılı dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. Karaca açıklamasında; “Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde işgale karşı başlatılan ulusal kurtuluş mücadelesi zaferle sonuçlanmış ve 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile taçlandırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Lozan Antlaşmasını şöyle tanımlamaktadır; ‘Lozan antlaşması, Türk Ulusuna karşı, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış, büyük bir cana kıymanın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı devrine ait tarihe eşi geçmemiş bir politik zafer yapıtıdır.’ Bu politik zafer yapıtı ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, laik ve cumhuriyetçi kimliğini Ulusal Kurtuluş Savaşı ve 1923 Aydınlanma Devrimi ile kazanmıştır. Lozan Barış Antlaşması’na sahip çıkmak; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bağımsızlığı, toprak bütünlüğü, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliklerinin devamı için mücadele etmek demektir. Çünkü Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir” dedi.

“LOZAN RUHUYLA İLERLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Karaca açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “’Tam Bağımsız Türkiye’ diyerek yola çıkanlar, ulusumuzun tarihi sorumluluğu yeniden üstlenme, bağımsızlık, özgürlük, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı uyanışın umut çiçekleri olarak tarihteki yerini almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devletimizin bağımsızlığını tüm dünyanın kabul ettiği bu günü unutmayacağız, tarihin tozlu raflarına kaldırtmayacağız. Unutturmaya çalışanlara inat 24 Temmuz Lozan Barış Antlaşması'nın kabulünün 96’ncı yıl dönümünde ‘Geçmişini bilmeyen milletler geleceğine yön veremez’ diyen cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında, Lozan ruhuyla tam bağımsız bir ülke yolunda ilerlemeye devam edeceğimizi sözünü veriyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER