Karaca; “Millet Bahçesi ihalesi, Çevre Kanunu’na aykırıdır”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan Salda Gölü Millet Bahçesi'nin ihalesi hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Millet Bahçesi projesinin ihalesi, Çevre Kanunu’na aykırıdır. Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmadan, ihale yapılamaz” dedi.

Karaca; “Millet Bahçesi ihalesi, Çevre Kanunu’na aykırıdır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan Salda Gölü Millet Bahçesi'nin ihalesi hakkında açıklamada bulundu. Karaca; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda’da yapmak istediği millet bahçesi projesini, apar topar ihaleye çıkararak, adeta yangından mal kaçırmıştır. Millet Bahçesi projesinin ihalesi, Çevre Kanunu’na aykırıdır. Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmadan, ihale yapılamaz. Bir bakanlık, en önemli kanununu göz göre göre ihlal edebiliyorsa; kamuoyunda kişisel sosyal medya hesabı üzerinden verilen sözler havada kalır. Bizler, bakanlık makamında bulunan kişinin sözlerine değil, bakanlığın ne yaptığına bakarız. Bakanlık, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiği alanı koruma planı olarak Millet Bahçesi yapmayı öneriyor. Peki bu alanı nasıl koruyacağız, gelecek kuşaklara nasıl teslim edeceğiz? Koruma amaçlı imar planlarının kesinleşmesi dahi beklenilmeden ihaleye çıkıldı” dedi.

“SALDA VE TÜM TABİAT VARLIKLARIMIZ HEPİMİZİN ORTAK MİRASIDIR”

Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “Kirlilik tehlikesi olan, korunması gereken bir alanın inşaata ve kitlesel turizme açılması tezat oluşturuyor. Salda’daki turizmin kontrollü olması, alanın korunmasına yönelik etkin eylem planları oluşturulması gerekirken, mesire alanı mantığıyla daha fazla çöp üretilecek bir alana dönüştürülmeye, daha fazla araç trafiğine açılmaya çalışılıyor. Korunan alanlarda, kar kaygısı değil; bir mirası gelecek kuşaklara nasıl daha iyi bir şekilde teslim edebiliriz kaygısı ile hareket edilmelidir. Salda ve tüm tabiat varlıklarımız hepimizin ortak mirasıdır. Doğayı korumak sadece Bakanlığın değil, halkın da Anayasal ödevidir. Bu ödev boynumuzun borcudur. Bakanlık, hukuku gözlerimizin içine bakarak çiğnemiştir. Salda’nın bozulmaması için her türlü hukuki süreci takip edeceğiz, demokratik haklarımızı kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz. Kazdağları’nı korumak için su ve vicdan nöbetine nasıl başladıysak Salda’nın hakkını korumak için Yeşilova'da vatandaşlarımızla ve doğa dostlarıyla nöbete hazırız. Unutulmaması gereken nokta, halkın haklı talepleri karşısında hiç bir iktidar duramamıştır. Salda'yı teslim etmemek için halk iradesi haklı çıkacaktır.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
duran patir
duran patir - 2 yıl Önce

çevre ve şehircilik bakanliği.hangi projeyi bitirdide sira salda gölüne geldi.örneğin ankara elmadağ kentsel dönüşüm projesi 7 yilda herşey bitecekti 7 yılda yüzde 5 ini yapabildiler.salda yıda öyle kapatirlar .en enteresani kanun çikarip başliyorlar ne tamamliyorlar nede projeyi iptal ediyorlar ,vatandaşi madur etmekten başka bir işe yaramiyan bir çevre bakanliği.kuru gürültü.

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211