Karaca; “Orman yoksa su da yok”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yayımladığı mesajında; “Orman yoksa su da yok, ormanlar yok ediliyorsa; suyumuz da tehlikede demektir” dedi.

Karaca; “Orman yoksa su da yok”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’de Ormancılık Günü ve haftasının bir kutlama günü değil sorunlara dikkat çekme günü olması açıkladı. Karaca, “Kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede de sonbaharın başlangıç günü olarak kabul edilen 21 Mart; ülkemizde 1975 yılından beri ‘Dünya Ormancılık Günü’, 21 Mart’ı içerisine alan hafta da ‘Orman Haftası’ olarak kabul edilmiştir. En önemli yenilenebilir doğal varlık olan ormanlara gerekli önemin verilmemesi nedeniyle başlatılan bu uygulamanın üzerinden geçen 44 yıla rağmen bir 21 Mart gününde ne yazık ki kutlama yapmanın yine çok uzağındayız” dedi.

“ORMAN BİR EKOSİSTEMDİR”

Yok edilen ormanların yerine fidan dikmenin çare olmadığını vurgulayan Milletvekili Karaca; “Ağaç kesip yerine fidan dikerek ormanlar korunmaz. Orman bir ekosistemdir ve ağaçlandırılan alanların insan yaşamı için hayati ekosistem hizmetlerini üretmesi için en az 20-30 yıllık bir zaman gerekmektedir” dedi. Ak Parti’nin ‘milyarlarca fidan toprakla buluştu’ söylemini de eleştiren Karaca; “Bu sayıya zaten orman olan alanlara yapılması zorunlu ağaçlandırma faaliyetlerini, yol kenarı ağaçlandırmalarını, özel ağaçlandırmaları, özel günlerde dağıtılan fidanları da ekleyerek, halkı yanıltıyorlar ama doğanın yanılmayacağını unutuyorlar. Ülkemizin çevresel açıdan yaşadığı sorunlar ve geldiği nokta ortada” diye konuştu.

“ORMAN YOKSA SU DA YOK”

22 Mart Dünya Su Günü olarak kabul edilmesinin tesadüf olmadığını anlatan Karaca, “Orman yoksa su da yok, ormanlar yok ediliyorsa suyumuz da tehlikede demektir” sözleriyle Türkiye’nin su kıtlığı ve su kirliliği konusunda yaşadığı sorunlara da dikkat çekti.

DEVRİM ÇETİN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER