Karaca; “Özgür basın herkese lazım”

Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle mesaj yayımlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Özgürlüğün, basından başlayarak toplumun en küçük hücrelerine dek yayılmasını umut ediyorum” dedi.

Karaca; “Özgür basın herkese lazım”

CHP Genel başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Uluslararası istatistik ve verilere atıfta bulunan Karaca, Türkiye tablosunu ortaya koydu ve “özgürlüğün basından başlayarak toplumun en küçük hücrelerine dek yayılmasını umut ediyorum. Otoriterleşen ve keyfileşen AKP’nin uyguladığı baskı ve hukuksuzluğun en fazla gözlendiği alanların başında medya geliyor. Demokrasinin vazgeçilmezi ifade ve basın özgürlüğü konusunda AKP iktidarının ülkemizi getirdiği durum; yandaşlık, baskı, hukuksuzluk ve otokontrol ile itibarsızlaştırmadır. AKP’nin cumhuriyeti, özgürlükleri ve demokrasiyi hedef alan uygulamalarıyla ülkemiz ne yazık ki tutuklu gazeteciler ülkesine dönüşmüş, medya tek sesli ve tek tip hale getirilmiş halkın haber alma özgürlüğünün önü tıkanmıştır. Uluslararası istatistik ve veriler Türkiye’nin içinde bulunduğu üzücü ve ürkütücü durumu gözler önüne sermektedir. 2018 Dünyada Özgürlük Raporu’nda Türkiye, ‘kısmen özgür’ kategorisinden ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisine gerilemiştir. Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 2002 yılında 99. sıradayken, 2018’de 157. sıraya gerilemiştir. Türkiye, Çin ve Mısır’ın ardından en çok tutuklu gazetecinin bulunduğu ülke konumuna getirilmiştir. Basın sendikalarının ve derneklerinin raporlarına göre 2019 yılı itibarıyla cezaevlerinde 150’ye yakın gazeteci bulunmaktadır” dedi.

“2019 YILININ İLK İKİ AYI İÇİNDE 34 YAYIN YASAĞI VERİLDİ”

Karaca sözlerine şöyle devam etti: “Gazetecileri Koruma Komitesi’nin Hapisteki Gazeteciler Raporu’nda da Türkiye ‘en çok gazetecinin hapsedildiği ülke’ durumundadır. 2018 yılında Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her 5 yurttaşımızdan 3’ü ülkemizde basın özgürlüğünün olmadığını düşünmektedir. Aynı araştırmaya göre yine her 5 yurttaşımızdan 3’ü medyadaki haberlere güvenmemektedir. Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü’nün raporuna göre ise, Türkiye haberlere güvenmeme açısından, dünyada 2. sırada bulunmaktadır. İHAM'dan çıkan 777 ifade özgürlüğü ihlali kararının 321'i Türkiye'ye aittir. Bu; İfade özgürlüğünü neredeyse diğer 46 Avrupa Konseyi üyesi devletin toplamı kadar ihlal olarak yorumlanmaktadır. Ülkemizde sadece 2011 ile 2018 yılları arasında 468 habere yayın yasağı getirilmiştir. 2019 yılının ilk iki ayı içinde ise 34 yayın yasağı kararı verilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 27. döneminde, 9 aydan az bir sürede muhalefet partileri tarafından verilen 7 bin 116 soru önergesinin 4 bin 708’i, yani her üç soru önergesinden ikisi yanıtsız bırakılmıştır. Bin 834 soru önergesi ise vaktinde cevaplanmamıştır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER