KARACA, “PARALI POŞETLERLE ÇEVRECİLİK YAPILMAZ”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlar Hakkında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni TBMM Genel Kurulu’nda değerlendirdi.

KARACA, “PARALI POŞETLERLE ÇEVRECİLİK YAPILMAZ”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlar Hakkında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni değerlendirdi.  “Yedi kanunda değişiklik öngören torba kanun bu kez plastik poşetle önümüze getirildi” diyen Karaca; “Bir torbanın içine pek çok yasa değişikliğini doldurup önümüze getiriyorsunuz. TBMM’deki diğer partileri bir kenara bıraktık, sektör temsilcilerini, sivil toplum kuruluşlarını ve meslek odalarını hiçe sayarak, kimseyle istişare etmeden bir haftada görüşmelere başlıyorsunuz.Torba kanunu ‘Poşetleri paralı yapacağız, bisiklet yolları yapıyoruz’ diyerek çevreyi koruma kandırmacasıyla topluma pazarlamaya çalışıyorsunuz. Teklifin içeriğine baktığımızda maalesef alışageldiğimiz şekilde rant politikalarının izlerini görmekteyiz. Poşetleri 15 Kuruş’tan fiyatlandırıp vatandaştan toplanacak parayla mı krizi aşmayı hedefliyorsunuz? Devletin boşalttığınız hazinesini plastik poşetten para alarak mı dolduracaksınız?” dedi.

KARACA’DAN, PARİS İKLİM ANLAŞMASI’NIN TBMM’YE GETİRİLMESİ ÇAĞRISI

Türkiye’nin plastik atıkları geri dönüştürmek konusunda en başarısız 20 ülkeden biri olduğunu söyleyen Karaca; Türkiye'nin toplam çöpünün sadece yüzde 1'ini geri dönüştürdüğünü dile getirdi. 2016 yılı verileriyle 3,1 milyon ton plastik ambalaj tüketildiğini ifade eden Karaca, poşetlerin bu atıkların yarısı bile olmadığını belirtti. Karaca; “’Sıfır atık, plastik poşeti paralı yapıp doğayı koruyoruz’ diyenler önce çöp ithalatından vazgeçsinler” diyen konuştu. Stratejik ve Sağlık Etki Değerlendirme süreçlerinin zorunlu hale getirilip projelerin kümülatif etkilerinin hesaplanmasını öneren Karaca, Paris İklim Anlaşması’nın TBMM’ye getirilmesi için de çağrı yaparak; “Doğa hakkı bu torbaya sığmaz, plastik poşetle de hiç durmaz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER