Karaca, Uğur Mumcu’yu kendi dizeleriyle andı; “Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi…”

Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümünün 26’nci yıldönümü nedeniyle mesaj yayımlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; Mumcu tarafından kaleme alınan ‘Sesleniş’ şiirindeki dizelere yer verdi.

Karaca, Uğur Mumcu’yu kendi dizeleriyle andı; “Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi…”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 24 Ocak 1993’te hain bir suikast sonucu hayatını kaybeden Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Genel Başkan Yardımcısı Karaca; “Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu’yu katledilişinin 26. yıldönümünde saygıyla, özlemle anıyorum. Türkiye’de aydın olmanın, sorumluluk almanın, gerçeklerin peşinden ısrarla, kararlılıkla ve korkmadan yürümenin, etik ve ilkeli gazeteciliğin simgesi olmuş Uğur Mumcu, Atatürkçülüğünden taviz vermeyen dik duruşuyla hepimiz için onurlu bir miras bırakmıştır. Derin ve karanlık güçlerin kirli oyunlarını, hesaplarını açığa çıkarma gayretini ömrü boyunca sürdüren Uğur Mumcu, aydınlık, özgür ve insanca bir toplum hayalini gerçek kılan, cesaret ve umudumuzu pekiştiren örnek bir kimliktir. Aradan geçen onca yıla rağmen, suikasti planlayan ve azmettirenlerin açığa çıkarılmamış olması, demokrasi ayıbıdır. Halkın gerçeği öğrenme, gerçeğe ulaşma hakkının, adalet ve hukukun gasp edilmesidir. Toplumsal hafızalardan silinmek istense, yok sayılmaya üstü örtülmeye çalışılsa da Uğur Mumcu suikastının aydınlatılmamış olması, vicdanımızda açılan yaradır. 24 Ocak 1993’te evinin önüne arabasına konan bombayla aramızdan koparılan Uğur Mumcu, 31 Ocak 1990’da katledilen Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy başta olmak üzere, karanlık bir Türkiye isteyenlerin önünde siper olan, gerçeklerin peşinde cesurca ilerlerken katledilen tüm Atatürkçü aydınlarımızın yokluğunu bugün çok daha fazla hissediyoruz. Gazetecilerin, sanatçıların, aydınların itibarsızlaştırıldığı, hedef gösterildiği, haksız gerekçelerle yargılandığı karanlık bir dönemde katledilen tüm aydınlarımızın unutulmadığının, unutulmayacağının sözünü veriyoruz” dedi.

“KORKMADAN ÖLDÜK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ…”

Genel Başkan Yardımcısı Karaca; Mumcu tarafından kaleme alınan ‘Sesleniş’ şiirindeki dizelere de yer verdi. İşte o dizeler;  “Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi… Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi…! Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi. Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz ey halkım, Unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi…”

CANSU KARACIK YAZICI

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221