Karaca’dan avukatlar için kanun teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Av. Gülizar Biçer Karaca, ‘Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK)’ kapsamında hizmet veren avukatların aldıkları ücretlere dair düzenleme içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Karaca’dan avukatlar için kanun teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Av. Gülizar Biçer Karaca, avukatların ‘Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK)’ kapsamında verdikleri hizmet için belirlenen tarifelerin avukatlık asgari ücretinden az olmamasına dair düzenleme içeren Ceza Muhakemesi Kanunun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini; TBMM Başkanlığı’na sundu. Her geçen gün artan hukuk fakülteleri nedeniyle ülkemizde avukat sayısının arttığına dikkat çeken Karaca; “Avukatların büyük bir kısmı meslek hayatlarının başında yoğun olarak CMK Kapsamında hizmet vermekte ve ağır işlerle uğraşıp emeklerinin karşılığını alamamaktadır” dedi.

“ÜCRET ADALETİNİN SAĞLANMASI ŞARTTIR”

CMK hizmetleri kapsamında, özel müdafii ile aynı sorumluluğa sahip olan ve eşit emek-mesai harcayan avukatların ‘Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenen asgari ücretten çok daha düşük bir miktarda avukatlık ücreti aldığını belirten Karaca; “Söz konusu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Ücret adaletinin sağlanması şarttır. Savunma makamının yargının ve hukuk güvenliğinin bir parçasıdır. Savunma makamının mesleğin onuruna yakışır bir ücret alması da avukatlık mesleğinin devamlılığı açısından büyük önem arz etmektedir. Verdiğim Kanun Teklifi ile avukatlar arasındaki ücret adaletsizliğin giderilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211