Karaca’dan 'Çed Yönetmeliği' açıklaması

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 28 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan ve yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında açıklamada bulundu.

Karaca’dan 'Çed Yönetmeliği' açıklaması

Dipsiz Göl'ün define kazısıyla tahrip edilmesi sonrası Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 28 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan ve yürürlüğe giren yönetmelik hakkında açıklamada yaptı. Karaca; “Uygulamada ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını valilikler veriyor. Dipsiz Göl’de, onca rezalet valilik izniyle olmuştu. Bakanlık, ÇED yönetmeliği kapsamına alarak, valiliklere savunma argümanı oluşturmuştur” dedi. Dipsiz Göl’deki define aramacılığı için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmiş olsaydı; Gümüşhane Valisi ve hakkında soruşturma açılan kurum görevlileri bu kararı ileri göstererek haklılıklarını savunacaklarını belirten Karaca; “Anlaşılıyor ki Bakanlık Dipsiz Gölü ibret almamış. Oluşan hukuki sorunlara karşı ‘meşruluk’ zemini hazırlamıştır. Dipsiz Göl meselesi, sadece bir ihmal ile geçiştirilemez. Ortada ciddi bir akıl ve ahlak problemi var. Mevzuat gereğince, kültür ve tabiat varlığına karşılaşıldığında define kazısının hemen durdurulması gerekirdi” diye konuştu.

“DEFİNECİLİK, ÇEVRESEL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİN TALANIDIR”

Karaca; “Definecilik, çevresel ve kültürel değerlerin talanından başka bir şey değildir. Ayrıca, bir dolandırıcılık ve umut tüccarlığı düzenidir. Sahte haritalar ve söylentiler üzerinden insanlar manipüle ediliyor, kandırılıyor, dolandırılıyor. Define arayıcılığını ÇED kapsamına almak hiç bir anlam ifade etmez. Çevresel ve kültürel değerlerimizin korunması için bu alanlarda defineciliğin tamamen yasaklanması gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER