Karaca’dan “Denizli’de eğitim alanı ilan edilen arsa Türgev’e veriliyor” iddiası

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Pamukkale İlçesi’ndeki mülkiyeti Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait 7 bin 557 metrekare taşınmazın ‘Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) tahsis edilmek amacıyla kullanılacağı’ iddiaları hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Karaca’dan “Denizli’de eğitim alanı ilan  edilen arsa Türgev’e veriliyor” iddiası

KARACA’DA BAKAN SELÇUK’A 8 SORULUK DENİZLİ ÖNERGESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Pamukkale İlçesi’ne bağlı Zeytinköy Mahallesi’ndeki mülkiyeti Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait olan 7 bin 557 metrekare taşınmazın ‘Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) tahsis edilmek amacıyla kullanılacağı’ iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Karaca; iddialar hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Karaca; “Bakanlığınızın okul ve okullar kampüsü yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müdahil olduğu bu alanla ilgili olarak herhangi bir kamu kurumu, vakıf ya da yerel yönetimden size ulaşan bir talep var mıdır? Türkiye Gençlik STK’ları Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan’ın Denizli’yi ziyaretiyle TÜRGEV’e devredileceği yönünde iddialar gündeme gelmiştir. Bilal Erdoğan’ın TGSP üyesi olan vakıf ve derneklerin ciddi mali sıkıntıları olduğu yönündeki açıklamaları ve ‘sırtımızı belediyelere ve devlete dayayarak iş yapma hastalığına yakalanmamaya çalışmalıyız.’ yönündeki yorumları bu iddiaları güçlendirmektedir. Denizli’de Pamukkale ilçe sınırları içinde Zeytinköy Mevkii’nde yer alan, okul ihtiyacı nedeniyle resmi hizmet alanından eğitim alanına çevrilen ve 2007 yılından beri eğitim alanı olarak kullanılan 7 bin 557 metrekarelik taşınmaz ile ilgili kamuoyundan gizlenen iddialar ciddi önem arz etmektedir. Hukuki sürece rağmen, eğitim alanı olarak kullanımın üzerinden 8 yıl geçtikten sonra yeniden imar plan değişiklikleri ve hizmet alanına dönüştürme ile gündeme gelen bu alanın TÜRGEV’e tahsis edilmek amacıyla kullanılacağı iddiaları sadece Denizli değil eğitim hakkı açısından araştırılmaya muhtaçtır” dedi.

İDARİ YARGI KARARLARINI UYGULAMAK İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

Karaca, şunları söyledi: “12 yıl önce taşınmazın yer aldığı Bağbaşı Belediyesi tarafından ‘eğitim alanı’ ilan edilen alanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne okul ve okullar kampüsü yapılması için yeniden devredilmesi gerekirken, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu kararlara uyulmadığı görülmektedir. Açılan dava sonucu, tüm mahkemeler tarafından “eğitim alanı” olduğu kararı teyit edilen ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm meclis kararlarının iptal edilmesini sağlayan idari yargı kararlarına uyulmadığı, alanla ilgili oyalamanın devam ettiği ortadadır.”

İŞTE KARACA’NIN 8 MADDELİK SORULARI

1- Söz edilen alanın yıllar önce okul ihtiyacı nedeniyle eğitim alanı ilan edilmiş olmasına rağmen hizmet alanı olarak imar değişikliğine gidilmesi süreci hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

2-Söz edilen alanın yurt gerekçesiyle TÜRGEV ya da başka vakıflara tahsis edileceği iddiaları doğru mudur?

3-Açılan davalarda müdahil olan Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne okul ve okullar kampüsü yapılması için devredilmesi beklenen alanla ilgili Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hukuki kararlara uymaması konusunda Bakanlığınızın bir tasarrufu var mıdır?

4-Okul ve okullar kampüsü yapılması amacıyla Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müdahil olduğu bu alanla ilgili olarak herhangi bir kamu kurumu, vakıf ya da yerel yönetimden size ulaşan bir talep, yurt yapmaya yönelik girişim var mıdır?

5-Bakanlığınızın söz edilen alanla ilgili yurt yapılması yönünde kurum görüşü alınmış mıdır?

6-Kurum görüşü istendi ise bu görüşü kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

7-Denizli ili sınırları içerisinde okul ve yurt yapma amacıyla hayırseverler tarafından arsa gösterilmesi yönünde talepler var mıdır? Var ise kaç başvuru ve başvuruların dağılımı ne şekildedir?

8-Bakanlığınızın, Denizli’de TÜRGEV ya da başka bir vakfa yurt yapımı gerekçesiyle tahsis edileceği iddia edilen alanın eğitim alanı olarak kalması yönünde temas ve girişimleri var mıdır? Yok ise gerekçesi nedir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER