Karaca’dan ‘Dünya Gıda Günü’nde araştırma önergesi

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla gıda sorununa dikkat çeken CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, gıda güvenliğinin ve güvenli gıdaya erişimin araştırılması, risklerin değerlendirilmesi için araştırma komisyonu kurulması amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ‘Dünya Gıda Günü’nde gıda güvenliğinin ve güvenli gıdaya erişimin araştırılması, risklerin değerlendirilmesi için araştırma komisyonu kurulması amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu. Gıda güvenliği ve güvenli gıdaya erişim meselesinin iklim krizinin bir sonucu olduğuna dikkat çeken Karaca; “Dünyada ve ülkemizde iklim krizi ve teknolojik gelişmeler sonucu değişen toplumsal yapısı ve ekonomik dönüşüm, gıda güvenliği risklerini ve güvenli gıdaya erişimde yaşanan sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. İklim kriziyle mücadelenin bir boyutu da gıda güvenliği ve güvenli gıdaya erişimin sağlanmasıdır. Ülkemizde son 13 yılda kaybedilen tarım arazisi miktarı 2,4 hektar. Gerekli önlemleri almazsak gıda üretebileceğimiz alanlar kalmayacak” dedi.

“BAKANLIĞIN YETERLİ VE SİSTEMATİK DENETİM YAPMASI GEREKİYOR”

Gıda sorununa dikkat çeken Karaca; “Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda denetimi sonucu halk sağlığını tehdit eden firmaların listesini yayınlandı. Bakanlığın yeterli ve sistematik denetim yapması gerekiyor. Ancak ne yazık ki insan hayatına, sağlık hakkına gereken önem ne yazık ki verilmiyor. Gelecek nesillerden emanet aldığımız doğa ile uyum içinde, güvenilir gıdaya ve su hakkına erişim engellerinin ortadan kalkması gerekiyor” İfadelerini kullandı.

“KOMİSYON KURULMALI”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gerekli önlemleri almadığını ve caydırıcı yaptırımlar uygulamadığını ifade eden Karaca; “İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri olan gıda konusunda farklı disiplinlerce ve konusunun uzmanlarının görüşleri doğrultusunda, iklim krizinin sonuçları ve riskler dikkate alınarak TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması gerekiyor. Kalıcı çözümler için gerekli adımların bir an evvel atılması, ertelenmemesi gerekiyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER