Karaca’dan Hasankeyf çağrısı; “UNESCO başvurusu yapılmalı”

Batman’ın tarihi Hasankeyf İlçesi’nde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “UNESCO'nun Dünya Miras Listesi’ne alınması için belirlenen 10 kriterden 9'una sahip olan Hasankeyf'in listeye alınması için Kültür Bakanlığı'nın UNESCO'ya başvurması gerekiyor” dedi.

Karaca’dan Hasankeyf çağrısı; “UNESCO başvurusu yapılmalı”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Parti Meclisi Üyesi Pınar Uzun, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Gaziantep Milletvekilleri İrfan Kaplan ve Bayram Yılmazkaya, Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, Hasankeyf İlçe Başkanı Orhan Bekiroğlu, il ve ilçe örgütü üyeleri ile birlikte Hasankeyf’te incelemelerde bulundu. Heyet adına açıklama yapan Karaca, Hasankeyf’in sular altında bırakılacak olmasına, alandan taşınan tarihi yapıların, yeni yerlerinde tarihinden koparılmış birer varlık olmaktan öteye gidemeyeceğine vurgu yaptı. Karaca; “CHP olarak bu sokaklarda inceleme yaparken içimiz acıyor. Ilısu Barajı’nın alternatif olarak yapılabileceği birçok alan vardı. Maalesef bu alanlar yok sayıldı. Bir inat ve rant uğruna bugün 12 bin yıllık geçmiş sulara gömülme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı. Bu baraj sadece tarihimize ihanet değil, aynı zamanda bu bölgenin 1. derece deprem kuşağı olmasından dolayı ilerde daha vahim sonuçları getirebileceği bir gerçektir. Hiç bir tarihi eser bulunduğu ve temsil ettiği geçmişten kopartılarak, yeni yerde aynı duyguyu ve aynı tarihi ruhu vermeyecektir” dedi.

“UNESCO’NUN 10 KRİTERİNDEN 9’UNU TAŞIYOR”

Hasankeyf’in UNESCO'nun Dünya Miras Listesi’ne alınması için belirlenen 10 kriterden 9'una sahip olduğunun altını çizen Karaca; “Hasankeyf'in Dünya Miras Listesi’ne alınması için Kültür Bakanlığı'nın UNESCO'ya başvurması gerekiyor. Buradan, hep birlikte çok geç olmadan, 12 bin yıllık tarih sular altına gömülmeden Kültür Bakanlığı'na çağrı yapıyoruz. Hasankeyf bütün Türkiye'nin ve dünyanın ortak insanlık mirasıdır. Hasankeyf'e sahip çıkmak siyasi bir mesele değil, dünya tarihine sahip çıkmaktır. Gelin Hasankeyf'i hep birlikte kurtaralım” diye konuştu.

CHP HEYETİNDEN VALİ ŞAHİN’E ZİYARET

Batman Valiliği’ni ziyaret eden CHP Heyeti, Vali Hulusi Şahin ile görüştü. İlçe halkı ile yaptığı görüşmelerin sonuçları ve halkın taleplerini aktaran heyet üyeleri, çevresel etki değerlendirmesinin yapılmadığı, projenin alternatiflerinin değerlendirilmediği düşüncelerini Vali Şahin ile paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER