Karaca’dan Hava Kirliliği Araştırma Önergesi

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ülkemizdeki iklim değişikliğinin ve hava kirliliğinin etkilerinin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığına iki ayrı araştırma önergesi sundu.

Karaca’dan Hava Kirliliği Araştırma Önergesi

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN TBMM’DE ACİL KOMİSYON KURULMALI

Milletvekili Karaca, en son Antalya’da yaşanan şiddetli yağışların iklim değişikliklerinin bir sonucu olduğunu vurguladı. İklim değişikliklerinin etkilerini her geçen gün daha da derinden hissedeceğimize dikkat çeken CHP Milletvekili Karaca’nın TBMM gündemine taşıdığı iklim değişikliği ile ilgili araştırma önergesi Polonya’da başlayan Birleşmiş Milletler 24. İklim Değişikliği Konferansı (COP24) ile gündeme gelen iklim adaletsizliğinin giderilmesi, iklim krizinin sonlandırılması için dünya ülkelerinin alması gereken önlemleri, somut adım atılması için bağlayıcı kararları ve sorunun acil boyutunun ülkemiz açısından değerlendirilmesini kapsıyor.

İklim değişikliğinin hem dünyamız hem de ülkemiz açısından acilen önlem alınması gereken bir sorun olduğunu dile getiren CHP genel Başkan Yardımcısı Karaca, TBMM bünyesinde kurulacak bir komisyon ile Türkiye’nin iklim politikasının detaylarıyla araştırılması ve Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi sonuçlarının tartışılmasını ve acil önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Karaca, “Türkiye, gelecek kuşaklarını da töhmet altında bırakacak kararları hayata geçirmekteki sorumluluğunu yerine getirebilmesi için bilimsel verilerle, ekoloji hareketinin taraflarıyla, sivil toplum kuruluşları ve iklim konusunda çalışma yürüten araştırmacılardan oluşan geniş ve şeffaf katılımı iklim politikasını doğru ve zamanında gerçekleştirmesi gerekiyor. Acil önlem alınmazsa sonuçlar herkesi etkileyecektir. Sonuçlar geri dönülmez hale gelmeden bütünlüklü bir politikanın oluşturulmalıdır. Türkiye Avrupa bölgesindeki hava kirliliği düzeyi en yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca ülkemizde tüm illerde yalnızca iki kirletici olan (PM10 ve SO2)’nin ölçülmektedir. Ülkemizde sadece 2 kirletici ölçülüyor. Bir tanesi partiküler madde (PM10), diğeri de kükürtdioksit. Havayı kirleten 200 üzerinde etmen vardır. En tehlikeli kirleticilerden biri olan PM2.5 için halen ulusal değerimiz değildir. Yönetmeliğimize göre henüz bir sınır değer belirlenmemiş olan PM2.5 birçok istasyonda hala ölçülmemektedir. ‘ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Karaca, Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre ülkemizde hava kirliliği açısından sadece 1 ya da 2 il olduğunu, ülkemizde hava kirliliği açısından yaklaşık 20 ilinde ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını, 50 kadar ilin ise hava kirliliği açısından problemli olduğunu gündeme getirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER