Karaca’dan kadına yönelik erkek şiddetine tepki

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Karaca’dan kadına yönelik erkek şiddetine tepki

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. "Pandemide artan kadına şiddetin önlenmesi" amacıyla Araştırma Komisyonu kurulması için verdikleri önerge verdiklerini belirten  CHP Genel Başkan Yardımcısı Biçer Karaca “kadınların yaşam hakkının sona erme korkusu olmadan, özgürce yaşadığı bir Türkiye için" mücadele ettiklerini belirtti.

Pandemide artan şiddetin araştırılması önerge gerekçesi şu şekilde:

11 Mart’ta ilk Covid-19 vakasının açıklanmasından ve salgına karşı önlemlerin başlatılmasından bu yana kadına yönelik erkek şiddeti vakalarında da ciddi artış meydana gelmiştir. Tüm dünyada kadınlar bu süreçte daha çok şiddete maruz kalmakta, kadına yönelik psikolojik, cinsel, fiziksel şiddet ile çocuk istismarı artmaktadır. Salgın surecinde sağlık tedbiri olarak “evde olmak” zorunlu hale gelirken; kadınlar kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yasamaya zorlanmakta, evlerde daha çok şiddete maruz kalmaktadırlar. “Evde” karantina ve izolasyon koşullarında yasayan kadınların ve çocukların bu süreçte nasıl etkilendiğine yönelik tüm dünyada yapılan araştırmalar psikolojik şiddetin, ekonomik şiddetin, dijital şiddetin, fiziksel şiddetin ve cinsel şiddetin arttığını göstermektedir. Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre Sosyo Politik Saha Araştırması Merkezi’nin 3-8 Nisan 2020 tarihlerinde 28 kentte yaşayan bin 873 kadının katılımı ile yapmış olduğu araştırma ülke tablosunu ortaya koyuyor: Kadına yönelik erkek şiddeti, pandemi sürecinde yüzde 27,8’lik bir artış göstermiştir. Kadın Dernekleri Federasyonun yardım hattına sadece Mart ile Eylül ayları arasında 4735 kadın ulaşmıştır. Pandemi döneminde artan kadına yönelik her türlü şiddetin araştırılması, kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla alınacak önlemlerin araştırılması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması amacıyla Anayasa’nın 98. TBMM İçtüzüğü ’nün 104. ve 105. Maddelerine göre Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211