KARACA’DAN, KIZILCAKÖY DİRENİŞÇİLERİNE DESTEK

CHP Genel Merkez’de basın açıklaması yapan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; Polonya’daki iklim zirvesine, Sinop Nükleer Santral projesine değindi. Ve Aydın Kızılcaköy’deki kadın çevre direnişçilerine destek verdiklerini açıkladı.

KARACA’DAN, KIZILCAKÖY DİRENİŞÇİLERİNE DESTEK

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; genel merkez binasında basınla buluştu. CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Polonya’daki iklim zirvesine değinen Karaca, zirvenin Türkiye’nin gündeminde magazin haberleri kadar bile yer almamasını eleştirdi.

Gezegendeki ortalama sıcaklık artışını 1,5 derecenin altında tutmak için acilen tüm ülkeler gibi Türkiye’nin de harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Karaca; AK Parti’nin bu konuda adım atmak bir yana yoksul Afrika ülkeleri ve sular altında kalacak ada ülkelerini kurtarmak için oluşturulan fonlardan pay almak için kirli bir pazarlık yürüttüğünü ifade etti. Sinop’ta uğruna 700 bine yakın ağacın katledildiği nükleer santral projesinden Japonya’nın çekileceği haberlerini değerlendiren Karaca, “umuyorum bu iddialar yakın zamanda kesinlik kazansın” dedi.

“DOĞA İÇİN DİRENİŞİN NE YAŞI NE DE ÜLKESİ VAR”

Aydın’ın Efeler İlçesi’ne bağlı Kızılcaköy’de yapılmak istenen jeotermal santrale karşı köylülerin direnişine jandarmanın müdahale etmesini eleştiren Karaca, İsveç’te ülke liderlerinin iklim için adım atmamasını protesto ederek; okul grevi başlatan 15 yaşındaki Greta Thunberg’in fotoğrafı ile birlikte Aydın Kızılcaköy’de direnişin sembolü olan Hatice Teyze’nin fotoğrafını gösterdi. Kızılcaköy’deki çevre direnişçisi 100 kadını sonuna kadar desteklediklerini söyleyen Karaca; “77 yaşındaki Hatice Teyzemiz Aydın Kızılcaköy’de yandaş bir firmaya tarım arazilerinin jeotermal enerji adıyla peşkeş çekilmesine karşı mücadele ediyor.

Hatice Teyzemiz jandarmanın karşısına oturmuş; torunlarımızın geleceğine, ülkemizin geleceğine sahip çıkıyor, topraklarımıza, havamıza, suyumuza ve Aydın’ın incirine, zeytinine sahip çıkıyor. Doğamız için geleceğimiz için direnişin ne ülkesi, ne yaşı, ne de sınırları var. İsveç’te 15 yaşındaki Greta, Aydın Kızılcaköy’de 77 yaşındaki Hatice Teyzemiz bizlere mücadelemizde umut veriyor, ses veriyor” dedi. Karaca, köylülerin direnişine ses vermeyi sürdüreceğini söyledi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER