KARACA’DAN LOZAN ÇIKIŞI

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Yunanistan’ın Lozan Anlaşması’nı ihlal ettiğini söyleyerek; “Ege adalarındaki işgale ve Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu Lozan'ın yok sayılmasına sessiz kalmayacağız ve biz de diyeceğiz ki: Geldikleri gibi gideceklerdir” dedi.

KARACA’DAN LOZAN ÇIKIŞI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Lozan Anlaşması’nın ihlal edildiğini iddia etti.  Karaca, “Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarının uluslararası alanda yerle bir olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Yunanistan'ın Sakız Adası'nda 30-31 Ekim 2018'de top, ağır piyade silahları ve uçaksavar makineli tüfeklerle atışlar yaptığına ilişkin haberler ayyuka çıkmıştır. Sakız Adası 13-14 Şubat 1914 tarihli 6 büyük devlet kararı ve 24 Temmuz 1923'te Lozan Anlaşması'nın 12'nci maddesine göre gayriaskeri statüdedir ve Türkiye'nin bir kazanımıdır. Nasıl oluyor ki Türkiye Cumhuriyeti teminatı olan Lozan Anlaşması ihlal edilirken AKP Genel Başkanı ve onun temsilcileri sessiz kalabiliyor?” diye sordu.

“GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”

Karaca, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bugün, İstanbul'u işgale gelenlere karşı Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Geldikleri gibi giderler’ dediği onurlu duruşun 100’üncü yıl dönümüdür. Sizler sessiz kalsanız da Ege adalarındaki işgale ve Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu Lozan'ın yok sayılmasına sessiz kalmayacağız ve biz de diyeceğiz ki: Geldikleri gibi gideceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yunanistan’ın Ege Denizi’nde saltanat sürmesine seyirci kalamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin onuru; bugünü olduğu kadar, geleceği de ipotek altına alacak yanlış kararlara imza atılan basiretsiz bir politikaya kurban edilemez.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER