KARACA’DAN MENEMENLİLERE MÜCADELEYE DESTEK SÖZÜ

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve beraberindeki heyet, İzmir’in Menemen İlçesi’ndekurulacak kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesine karşı çıkan vatandaşlarla bir araya gelerek; her zaman yanlarında olacaklarının sözünü verdi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve beraberindeki heyet, İzmir’in Menemen İlçesi’nde kurulacak kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesine karşı çıkan vatandaşlarla bir araya geldi. Toplantıda Menemenlilere seslenen Karaca, mahkemenin ağaç katliamını durdurmak için 4 aydır bilirkişi raporunun beklemesini eleştirdi. Karaca; “29 Haziran günü keşif yapılmış, aradan geçen 4 aya rağmen ne hikmetse bilirkişi raporunu mahkemeye sunmamış veya sunamamış. Daha önce kesinleşmiş bir yargı kararı var ama davanın kazanılma gerekçesindeki hiçbir eksiklik giderilmeden, kanuna karşı hile yoluna başvurarak sadece alanı küçülterek Valilik’ten bir ay içerisinde yeni bir ‘ÇED gerekli değildir’ kararı çıkartılıp 200 yıllık ağaçlar katledilmiştir” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sulama projesinin ÇED sürecinin 10 yıldır sonlandırılmadığını iddia eden Karaca, 1 ay içinde verilen ikinci ‘ÇED gerekli değildir’ kararına sert tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyemiz yöre halkının sulama ihtiyacını karşılamak için bir baraj yapmak istiyor ama ÇED süreci bir türlü sonlandırılmıyor. Burada yaşayan ve yaşamını tarımdan sağlayan yöre halkının sulama gibi hayati bir ihtiyacını giderecek sulama projesinin ÇED süreci 10 yıldır sonlandırılmazken, bir firmanın taş ocağı projesine ÇED gerekli değildir raporu verilebiliyor” diye konuştu.

“MÜCADELEYE AKP VE MHP’Lİ ÜYELERİN DESTEK VERMESİ ÇOK ÖNEMLİDİR”

İlçe Belediye Meclisi’nin AK Parti ve MHP’li üyelerinin düzenlenen toplantıya katılarak taş ocağına karşı mücadeleye destek vermesinin önemli olduğunu söyleyen Karaca; şunları söyledi: “Bu birlik beraberlik devam ettiği sürece sizi birbirinize düşürmek için vaatlerde bulunup, direnişinizi kırmaya çalışacaklar. Hiçbir vaat, doğamızın yok edilmesinin, ağaçların kesilmesinin ve yaşanacak bir Türkiye hayalinden vazgeçmemizin gerekçesi olamaz.”Bölgede 40 tür sebze ve 20 tür meyve yetiştiğini taş ocağının faaliyete geçmesiyle patlatmalar ve malzeme nakliyesi sırasında tarlalara, bahçelere taşınacak yoğun miktarda tozun buradaki ekolojik dengeye ve su kaynaklarına ciddi zarar vereceğini söyleyen Karaca, Menemenlilere her zaman yanlarında olacaklarının sözünü verdi. Karaca, “CHP örgütü ve milletvekillerimiz mücadelenizde sizinle her zaman yan yana omuz omuza olacak. Doğa katliamının sona ermesi için ne gerekirse yapmaya hazırız. Derseniz ki biz ağaçların kesilmemesi için gece-gündüz nöbet tutacağız.O nöbette de tüm arkadaşlarımın yanınızda olacağının sözünü burada veriyorum” dedi.

“LÜTFEN BU KIYIMA ARTIK ‘DUR’ DEYİN”

Yaklaşık 200 yıllık çam ağaçlarının kesildiği alanı ziyaret eden Karaca; “Bu alana ruhsat veren İzmir Valisi, buna göz yumanlar, siz ömrü hayatınızda böyle bir ağaç diktiniz mi? 200 yılda meydana gelen bu ağacı bu şekilde katlederken vicdanlarınız hiç sızlamadı mı? Sizden bir tek şey istiyoruz. İklimin giderek kuraklaştığı ülkemizin bu doğal güzelliklerine, yaşam alanlarına, oksijenine, yağışların can damarı olan ormanlarımıza lütfen artık kıymayın. Hiçbir rant, menfaat ve çıkar bu ormanlardan, ülkemizin geleceğinden, doğasından ve yaşam alanlarımızdan daha değerli değildir. Duyarlı olun. Vicdanlarınıza sesleniyorum. Lütfen bu kıyıma artık ‘Dur’ deyin. Hem Kaymakama hem de Vali’ye buradan çağrı yapıyorum;gelsinler, bu manzarayı görsünler.Eğer vicdanları sızlamadıysa o zaman ben insanlıklarından da şüphe edeceğim. Biran önce bu kıyım durdurulsun” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211