Karaca’dan Salda Gölü tanıtım filmine tepki!

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlatılan ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda yapılan değerlendirmede oy çokluğu ile kabul gören ‘Salda Gölü’ tanıtım videosuna tepki göstererek; “Salda’nın tanıtıma, değil korunmaya ihtiyacı var” dedi.

Karaca’dan Salda Gölü tanıtım filmine tepki!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak bilinen Salda Gölü için tanıtım filmi hazırlandı. Video’nun yayınlanması için de Radyo Televizyon Üst Kurulu, (RTÜK) İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı,' Salda ile ilgili kamu spotu yayınlanmasını oy çokluğuyla karar verdi. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, verilen karara tepki gösterdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Karaca; “CHP kontenjanından seçilen Üst Kurul Üyesi Faruk Bildirici’nin Salda ile ilgili karara itiraz etmesine ve şerh düşmesine rağmen Salda Gölü kamu spotunu oy çokluğuyla kabul eden RTÜK’ün görevi, hukuki süreci devam etmekte olan Salda ihalesiyle ilgili filmini ‘kamu spotu’ adı altında yayınlamaya izin vermesi değil kamu yararını gözetmesidir. Yasa ve Kamu Spotları Yönergesi’ne göre; RTÜK Bakanlığın faaliyet tanıtımına izin veremez. RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi bu spotla ilgili olarak ‘6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanuna ve Kamu Spotları Yönergesi’ne aykırı herhangi bir hususa rastlanmamış olup, spotun Salda Gölü’nün kamuoyunca bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir’ diyor. Ancak RTÜK’ün ‘Salda Gölü’nün kamuoyunca bilinirliğinin arttırılması’ gerekçesiyle Salda’yı betonlaştıracak millet bahçesi projesinin tanıtımının yapılmasına onay vermesi; Üst Kurulun kamu yararını gözetme görevini değil yetkisi olmadığı halde Bakanlığın tanıtımına soyunduğunu ortaya koyuyor” dedi.

“SALDA’NIN TANITIMA DEĞİL, KORUNMAYA İHTİYACI VAR”

Yönergenin açık olduğunu söyleyen Karaca; “Kamu spotları, ancak toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanır. Başvuru yapan kuruluşlar, hazırladıkları spotlarda belirtilen konu dışında sadece kendi faaliyetlerinin tanıtımını yapamaz. Bakanlığın filmi ise ‘Salda’ya Dokunma’ diyerek, Türkiye’nin ve hatta dünyanın dört bir yanından yükselen doğa dostlarının itirazlarına, devam eden hukuki sürece rağmen Salda’yı betonlaştıracak Millet Bahçesi projesiyle Salda gerçeğini halka yanlış aktarmak. Salda’nın tanıtıma değil korunmaya ihtiyacı var. Tüm dünyanın gözünün çevrildiği Salda konusunda kamuoyunu ikna edemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda’yı değil ihaleyi düşünüyor” diye konuştu.

“İNANMAYIN, ALDANMAYIN, KAPATIN”

Sözlerinin sonunda vatandaşlara seslenen Karaca, şunları aktardı: “Televizyon ekranlarında ‘Salda daha güzel olacak’ filmini gören vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Ülkenin en önemli olaylarını göstermeyip Penguen yayınlayan kanalları nasıl izlemekten vazgeçtiyseniz, Salda’yı betonlaştıracak projeyi öven bu ‘kamu spotu’nu ekranda gördüğünüzde tepkinizi ortaya koyun. Ya kanalı kapatın ya da gözünüzü kapatıp tüm doğallığı ve güzelliğiyle korunmayı bekleyen Salda’yı hayal edin.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER