Karağaç Baba türbesi yenileniyor

Acıpayam İlçesi’nde bulunan ve ovanın Türkleşmesi için büyük gayret gösteren Karağaç Baba’nın türbesi, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Acıpayam Belediyesi duruma el atarak, türbeyi bölgenin yakınında bulunan parka yenilenerek yerleştirileceğini açıkladı.

Karağaç Baba türbesi yenileniyor

Acıpayam Ovası’nın Türkleşmesi için büyük gayret gösteren Karağaç Baba’nın türbesi, zaman içerisinde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kötü durumda olan türbe, depo gibi kullanılmaktaydı. Acıpayam’a adını veren ve kuran bir savaşçı, uç beyi olan bir şahsiyetin türbesinin bu şekilde olması çevre illerden gelen yerli turistler tarafından da üzüntü ile karşılanmaktaydı.

Bölge halkı Acıpayam İlçesi’ni kuran Karaağaç Baba’nın türbesinin yeniden elden geçirilerek restore edilmesini ve daha bakımlı bir hale getirilerek ziyaretlere açılmasını istiyordu. Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, duyarsız kalmayarak, müjde verdi. Başkan Şevkan, Karağaç Baba için şu anda bulunan ve bir evin altında olan Türbe’nin biraz ilerisine bir park yapılacağını ve türbenin yenilenerek kurulacak olan parkın tam ortasına yeniden yerleştirileceğini açıkladı. Böylelikle Acıpayam İlçesi’nin kurucusunun yürbesi ve yeri yeniden oluşturulmuş ve herkesin rahatlıkla ziyaret edebileceği bir alana dönüştürülmüş olacağı belirtildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet ŞAHİN
Mehmet ŞAHİN - 1 yıl Önce

Türbenin yerini değiştirmek yerine vatandaşın evini başka yere taşıyın. Bu kadar önemi olan yer neden yer değiştirsin.

SIRADAKİ HABER