KARCI DAĞI’NIN ZİRVESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKTİLER, AZERBAYCAN BAYRAĞI AÇTILAR

Denizli’de yaşayan 4’ü Azeri uyruklu 6 kişi, Karcı Dağı’nın zirvesine tırmanarak; zirveye Türk Bayrağı diktiler. Etkinlikte ayrıca; kardeş ülke Türk Bayraklı Atatürk posteri ve Azerbaycan Bayrağı açtılar.

KARCI DAĞI’NIN ZİRVESİNE TÜRK BAYRAĞI DİKTİLER, AZERBAYCAN BAYRAĞI AÇTILAR

Denizlili işletmeci olan Koray Şimşek ve Özkan Mutluel Pamukkale Üniversitesi’nde öğrenim gören Azeri öğrenciler;  Ferit Yusifzade, Ulvu Samedbeyli, Xanlar Karimov, Murat Agabalayev, Karcı Dağı’na tırmandılar.  Karcı Dağı’nın zirvesine tırmanan gençler; zirveye Türk Bayrağı diktiler. Etkinlikte ayrıca; kardeş ülke Türk Bayraklı Atatürk posteri ve Azerbaycan Bayrağı açtılar.

Grup adına konuşan ve etkinlik hakkında bilgiler veren 33 yaşındaki Koray Şimşek; “Karcı Dağı’nın zirvesine Türk Bayrağı dikme fikri; 2017 yılı Ekim Ayı’nda ortaya çıktı ve yıllardır her gün evimin terasından izlediğim Karcı Dağı’na artık hayal kurmayı bırakarak 3 kişilik bir ekiple çıkışımızla başladı. 2017 yılında Karcı Dağı zirvesini gözümüze kestirerek dağa çıkış isin kolları sıvadık ve zirveyi gördük.

Zirveye vardığımızda seyrine doyum olmayan bir doğa ve Denizli manzarasıyla karşılaştık. Ancak zirvede bir şeylerin eksik olduğunu fark ettik. Bu da şanlı Türk Bayrağımız'dı. İşte o an karar verdim. Zirvede bayrağımızı dalgalanırken görmek istedim. Aradan da tam bir yıl sonra tarihimizi belirleyerek; yine kolları sıvadık ve daha kalabalık bir ekiple tırmanışımıza başladık” dedi.

“AZERBAYCANLI ÖĞRENCİLERLE GURUR VE MUTLULUĞU YAŞADIK”

Oluşturulan projende kendi imkanlarını kullandıklarının altını çizen Şimşek; “6 kişilik bir ekiple; sırtımızda parça parça taşıyarak uzun ve yorucu bir Karcı tırmanışının ardından zirveye ulaştık. Direğimizi sabitleyip Bayrağımızı göndere çektik. Ekibimizde yıllardır görüştüğümüz PAÜ’de okuyan öğrenci kardeşlerimiz vardı. Türk Bayrağımızı Denizli semalarında ilelebet dalgalandırmak üzere oraya dikmek, iki ülke vatandaşları olarak, kardeş ülkemiz olan Azerbaycanlı öğrencilerle orada gurur ve mutluluğu aynı anda yaşadık.

Şuan bile bayrağımızın orada dalgalanıyor olduğunu bilmek ve bunu bizim başardığımızı düşünmek bile fazlasıyla insani mutlu etmeye yetiyor. Başardığımız işi duyan arkadaşlarımız da bizden övgüyle bahsediyor. Gönüllü olarak ilerleyen süreçlerde bize eşlik etmek istiyorlar. Bu bizleri daha da gururlandırıyor” diye konuştu.

“IŞIKLANDIRARAK, GECELERİ DE GÖRÜNÜR ŞEKLE DÖNÜŞTÜRMEYİ PLANLIYORUZ
Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesinin ardından zaman zaman zirveye tırmanacaklarının altını çizen Şimşek; şunları aktardı: “İlerleyen süreçte de bayrağımızın bakımlarını yapmak amacıyla ara ara planladığımız tarihlerde çeşitli tırmanışlar yapacağız. Bayrağımız, Denizli’den bakıldığında Karcı Dağı’nın sol zirvesinde yer almaktadır. Zor da olsa çıplak gözle görülebilmektedir. İlerleyen süreçlerde planladığımız şekilde ilerleyebilirsek; gerekli izinlerimizi de alarak; bayrağımızı herhangi bir elektrik hattının olmadığı zirvede ışıklandırarak, geceleri de görünür şekle dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu tarzda kalıcı bir eser bırakabilmek hele de bu Türk Bayrağımız olunca yaşanan mutluluk tarif edilemez oluyor. Ekibime ve bu olayı paylasan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.”

GÜRKAN GÖK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vahid Yusifzade
Vahid Yusifzade - 2 yıl Önce

Dövletinin bayrağını hər şeydən uca tutan hər bir kəslə fəxr edirəm

Koray ŞİMŞEK
Koray ŞİMŞEK - 1 yıl Önce

Bayrak direğimiz Denizli Bayrak Gönüllüleri tarafından dikilmiştir. İlelebet Dalgalanacaktır.
Özel Teşekkür: Kudret ÇELEBİOĞLU
Haberin videosu: https://youtu.be/SxBg7GTuBVU

SIRADAKİ HABER

banner206

banner205