KARGIN ZİRVESİ'NDEN AFRİN'E DESTEK

KARGIN ZİRVESİ'NDEN AFRİN'E DESTEK

Denizli’nin Çameli İlçesi’nde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kargın Kar Şenlikleri’nde Suriye'nin Afrin Bölgesi’ne yönelik yapılan Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçiğe manevi destek verildi.

Çameli Belediyesi’nce organize edilen ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kargın Kar Şenliği, geniş katılımla gerçekleştirildi. Şenliğe; Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Belediyesi Meclis Üyeleri; Fethi Uğur ve Nadir Yıldırım, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Çameli AK Parti İlçe Yönetimi, MHP İlçe Başkanı Murat Genç, Uşak Rota Dağçılık, Denizli Doğa Yürüyüşü, Denizli Paktas Kulübü, Fethiye Mortırnaklar, Fethiye Off Road Kulübü üyeleri, Telmososs Yürüyüş Kulübü ve Pamukkale Üniversitesi öğrencileri ve diğer ilçelerden gelen doğa severler ile binlerce kişi katıldı.

FETHİYE KULUBÜ OFF ROAD ÜYELERİ ÇIKARMA YAPTI
Onlarca Jeep ve özel donanımlı 4+4 arazi araçları ile Çameli'ye çıkarma yapan Fethiye Kulubü Off Road Üyeleri Çameli Kar Şenliği’ne kar şenliğine arazi araçlarınla çıkarak; Çameli'nin doğal rotasında araç sürmenin keyfine vardılar.

ZİRVEYE ÇIKTILAR
Mortırnaklar, Uşak Rota Dağçılık, İzmir Dağcılık Kulübü’nden bazı dağcılar ve AKUT ekipleri ile birlikte Kargın Yaylası’nın 2 bin 260 metre Aladiş Zirvesi’ne tırmanış yaptılar. 2 bin 260 metreye çıkan dağcılar, zirveden etkinlik alanına kayarak indi. Zirvede kalanlar ise yaklaşık 4 saatlik yürüyüş sonunda etkinlik alanına geldiler.

PAÜ’LÜ ÖĞRENCİLER, KARIN KEYFİNİ ÇIKARDI
Çameli Belediyesi’nin düzenlediği şenliğe; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Halil Tekin ve idari personel ile birlikte çok sayıda PAÜ öğrencisi katılım gösterdi. Etkinliğe katılan öğrenciler, şenlik alanında karın keyfini yaşadı.

AFRİN'DEKİ MEHMETÇİĞE DUA DESTEK MESAJI
Şenlikte; Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Suriye'nin Afrin Bölgesi’ne yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçikler unutulmadı. Organizasyonda, Kur’an-ı Kerim tilaveti sunularak; harekatta görev yapan ve şehit olan Mehmetçikler için dua edildi. Bayrak töreni esnasında izciler, dua ettiler.

BAŞKAN ARSLAN MİSAFİRLERLE TEK TEK İLGİLENDİ
Gelen misafirlerle tek tek ilgilenen Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, katılımcılarla sohbet ederek yürüyüşe katılımlarından dolayı teşekkür etti. Etkinlikte konuşan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Uzaktan, yakından katılan bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz. Pamukkale Üniversitesi Rektörümüz 180 öğrencisi ile birlikte etkinliğe katıldı. Denizli ve Fethiye bölgesindeki doğasever gruplarımız var. Özellikle Fethiye’de Mor Tırnaklar grubu gibi gruplar katıldı. Denizli’den doğa yürüyüşü gruplarımız vardı. Tahminimizin üzerinde bir katılım var” dedi.

“AFRİN’DEKİ ŞEHİTLERİMİZDEN DOLAYI KONSEPTİMİZİ DEĞİŞTİRDİK”
“Türkiye’de olduğu gibi bizde de karın az olduğu zamana denk geldi” diyen Başkan Arslan; şunları aktardı: “Normal şartlarda Perşembe günü kar orada biraz daha fazlaydı. Bu konuda iptalini bile düşünmüştük. Hazırlıklar yapıldığı için iptalinden vazgeçtik. Son zamanlarda Afrin’de yaşanan olaylar ve şehitlerimizden dolayı konseptimizi değiştirdik. Geçen yıllarda orada hem yöresel sanatçılarımızın müzikli bir şekilde milletimizi eğlendirdiği hem de yöresel kültürümüzü tanıttığımız bir konsepteydi. Bu sene eğlence kısımlarını iptal ettik; sadece etkinlik kısmında Diyanetimiz hocalarını gönderdi. Orada Mevlid-i Şerif okuduk. Şehitlerimizin hepsinin ruhuna Fatihamızı gönderdik. Mesajımızı 2 bin 300 rakımdan bütün dünyaya göndermiş olduk.”

“İLK DEFA KARIN BU KADAR AZ OLDUĞUNA ŞAHİT OLDUK”
Güzel bir etkinlik olduğunu vurgulayan Başkan Arslan; “Arkadaşlarımızın kimisi kaydı, kar topu oynadı. İkramlarımızla beraber güzel bir konsept oldu. Keşke kar biraz daha fazla olsaydı. Bu 4’üncü etkinliğimiz. İlk defa karın bu kadar az olduğuna şahit olduk. Daha önce bugün etkinlik yaptığımız yere bırakın yaya olarak çıkmayı, bugün oraya araçlarla çıktık. Onun 3 KM altındaki kısımda etkinliklerimizi yapıyorduk. Şuanda etkinlik yaptığımız alana AKUT ve profesyonel dağcı arkadaşlarımız tırmanış yapıyorlardı. Normalde 5-6 metrelik kar olması gereken yerde maalesef bu sene 1 metrelik kar anca vardı.  AKUT’çu ve profesyonel dağcı arkadaşlarımız daha zirveye çıktılar” dedi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER