KARPUZ'DAN; 'PLAKET VE MADALYAMIZI REKTÖR BAĞ KASADA GİZLİYOR' İDDİASI

KARPUZ'DAN; 'PLAKET VE MADALYAMIZI      REKTÖR BAĞ KASADA GİZLİYOR' İDDİASI
banner22

ERTEKİN AKLANDI,  İŞTE DETAYLAR

Uzun yıllar Denizli’de Vali Yardımcılığı yapan ve daha sonra aynı görevle Trabzon ile Uşak Vali Yardımcılığı da yapan Halil İbrahim Ertekin FETÖ soruşturmaları ile ilgili hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı” ile aklandı. FETÖ Soruşturmaları kapsamında açığa alınan, cezaevinde tutulan ve aşağı yukarı 1 yıldır mağdur olduğu iddia edilen Vali Yardımcısı Ertekin ile ilgili bu karar; görev yaptığı Denizli, Trabzon ve Uşak’ta sevinçle karşılandı. Görev yaptığı illerin sevilen Vali Yardımcısı Ertekin’in kısa süre içerisinde KHK ile görevine iade edilmesi bekleniyor. Ertekin 12 Eylül 2017 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı” ile temize çıktı..

3 İLDE DE FETÖ’CÜLERLE MÜCADELE ETTİ

Uşak’taki FETÖ bağlantılı özel okulların ve eğitim-öğretim kurumlarının kapatılmasında Vali Yardımcısı olarak “oluru” ve imzası bulunan Ertekin’in; Trabzon’da görev yaptığı sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yumurta atan ve hakaret eden FETÖ’cü öğretmen Seçil Esmanur Erdem hakkında da “memurluktan çıkarma kararının” altında imzası bulunuyor. Böyle bir devlet memurunun, “memurluktan çıkarılması kararının”, aklanmaya dönüşmesi çok sevildiği Denizli-Trabzon-Uşak illerinde sevinçle karşılandı. Şimdi herkes Ertekin’i yeniden vali yardımcısı olarak koltuğunda görmeyi bekliyor. 

SEÇİM KAMPANYASINDA ERDOĞAN’A BAĞIŞ YAPAN BİR VALİ YARDIMCISI

Şüpheli sıfatıyla yargılanan Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin’in savunması kapsamı ve dijital materyallerinde yapılan inceleme neticesinde düzenlenen raporda FETÖ bağlantıları da değil de; 2014 Kasım Genel Seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyası hesabına para yatırdığı belgesi ortaya çıktı.

VALİ YARDIMCISI ERTEKİN’İN ZORLU FETÖ MÜCADELESİ

Özellikle Denizli’de başarılı bir Vali Yardımcılığı dönemi geçiren, halkla ilişkileri en üst düzeyde olan Halil İbrahim Ertekin’in “soruşturma, tutuklanma, açığa alınma, aklanma ve olası göreve iade süreci” ile ilgili zorlu öyküsü ise şöyle gelişti;

“Halil İbrahim Ertekin Uşak Vali Yardımcısı iken 12 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığınca açığa alındı. Önceki İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın onayı ile yapılan açığa alma işleminde Ertekin’in ‘FETÖ terör örgütüyle aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olabileceği’ öne sürüldü. Burada kesin bir hüküm de soruşturmanın hiçbir safhasında bulunamadı. Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca aynı gözaltına alındı. 4 gün boyunca gözaltında kaldıktan sonra 16 Ağustos 2016 tarihinde Uşak 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16.08.2016 tarih ve 2016/10 sorgu sayılı kararı ile tutuklandı. Üç hafta Uşak Cezaevi’nde kaldıktan sonra, Balıkesir’in Bandırma İlçesi Cezaevi’ne nakledildi. Bu arada vali ve kaymakamların yargılanmasıyla ilgili olarak yeni bir düzenleme yapılınca; bu kapsamda soruşturması İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmeye başlandı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2017/417 sayılı kararı ile 31 Ocak 2017 tahliye edildi..”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI “TEMİZ” DEDİ

Evet.. Denizli-Trabzon ve Uşak’ın sevilen Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin bu zorlu hukuk ve hak arama mücadeleleri ile geçen bir yılında avukatı aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapıldı ve “şüpheli Halil İbrahim Ertekin FETÖ silahlı terör örgütüne üyeliği hususundaki bilgi ve belgeler” istendi. İçişleri Bakanlığı bu talebe yanıt verdi;  09.04.2017 tarihli cevabı yazıda bu hususta Ertekin için herhangi bir soruşturma bulunmadığı bildirildi.

3 İLDE ERTEKİN SEVİNCİ

Uzun bir soruşturma dönemi sonunda; İçişleri Bakanlığı’nın şüpheli hakkında FETÖ silahlı terör örgütü üyeliği iddiası hususunda bilgi ve belge bulunmadığına ilişkin cevabı yazısı ve tüm dosya kapsamı itibariyle atılı suçu işlemediği anlaşılan Halil İbrahim Ertekin sonunda aklandı. Ertekin hakkında 12 Eylül 2017 tarihinde “Kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına dair” (12.09.2017 tarihli 2017/15915 sorgu kararıyla) İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verildi. Görev yaptığı 3 şehirde sevinçle karşılanan bu karar sonrası, Ertekin’in görevine döndürülmesi bekleniyor.

RAHMETLİ VALİ YAZICIOĞLU EKOLÜNDEN BİR İSİM

Vali Yardımcısı Ertekin Ertekin 2006-2012 yıllarında Denizli’de görev yapmış ve birçok yerel projenin içerisinde bulunmuştur. Odalar ve STK’larla her zaman yakın diyalog içinde bulunan Ertekin Denizli halkının da yakından tanıdığı bir mülki idari amir olarak görev yaptı. Kendisinin aynı zamanda rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu ekolünden gelmesi, kentte ayrıca sevilmesine yol açtı. Halkla iç içe olması nedeniyle şu sıralar, Halil İbrahim Ertekin’in göreve iade edilerek hem “itibarının iade edilmesi, hem de böylesine başarılı bir idarecinin tekrar devlete kazandırılması” kamuoyunun ve Denizli Halkının beklentisi durumunda..  Haydi hayırlısı sayın Valim diyoruz..

NEREDE BU REKTÖR? NEREDE BU KENTİN ÜNİVERSİTESİ?

Denizli’nin biricik üniversitesi Pamukkale Üniversitesi’nde geleneksel bir uygulama olan ve her yıl kentin Bakanı, Milletvekilleri, Valisi, Belediye Başkanı ve tüm Protokol Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen “Üniversite Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni” nedense bu yıl da düzenlenmiyor.. Bakanı bulunan kentlerde Bakanların ve birçok büyük kentte Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da katıldığı “üniversite eğitim öğretim yılı açılış törenleri” Denizli PAÜ’de de her yıl gerçekleştiriliyor ve başta üniversite rektörleri ile bu önemli isimler birer konuşma yapıyordu. PAÜ açılış törenlerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de (belediye başkanlığı döneminden bu yana) mutlaka katılıyor ve mutlaka bir de konuşma yapıyordu..

En son bundan 3 yıl önce (2014-2015’te) düzenlenen geleneksel Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni’nin 2017-2018 döneminde de yapılmayacağı öne sürüldü. Şu sıralar Türkiye’nin dört bir yanında devlet üniversiteleri ile vakıf üniversiteleri 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış törenlerini peş peşe gerçekleştirirken, PAÜ’de bu yıl da açılış için resmi bir tören yapılmaması ve bu yönde hiçbir hazırlık bulunmaması adeta Denizli’yi karıştırdı. “Nerede bu kentin üniversitesi? Biricik ve en önemli eğitim öğretim kurumumuzda neden eğitim öğretim yılı açılışı yapılmıyor?” soruları şu sıralar Denizli Halkı ve Akademi dünyasının en çok dillendirdiği sorular arasında yer alıyor.. Ayrıntılar yarın ve 9 Ekim’de bu köşede..

KARPUZ’DAN; “PLAKET VE MADALYAMIZI REKTÖR BAĞ KASAYA KİLİTLEDİ” İDDİASI

PAÜ’de görevli öğretim üyesi (ve eski rektör adayı) Prof. Dr. Ceyhun Karpuz, PAÜ Yönetimi hakkında çarpıcı ve duyanları hayretler içerisinde bırakan iddialarda bulundu. Karpuz, kendileri tarafından tasarlanan ve patent başvuruları tamamlanan “buluşlarıyla”, üniversite yönetimi tarafından İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda yarışmaya katılım gerçekleştirildiğini ve burada (buluşlarının) projelerinin altın madalya aldığını, ancak tüm bu süreçten kendilerine hiç haber verilmediğini, sürecin gizlendiğini söyledi. Karpuz, ödül alan kendi projeleri için verilen “altın madalya” ve plaketlerin Pamukkale Teknokent’in kasasında Rektör Bağ ve Danışmanı Ali Turhan tarafından kilit altında tutulduğunu ve saklandığını da iddia etti. Ceyhun Karpuz, “Adalet, kurumsal ahlak ve bilimsel etik her zaman herkese lazım olacaktır. Hakkı gasp edilmiş bilim adamları konumuna düşürülmüş durumdayız. Bu işin sorumlusu iki isim hakkında hukuksal süreci başlattım, dava açıyorum” dedi. Ayrıntılar yarın ve 9 Ekim Pazartesi günü bu köşede..

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER