Kart kullanımında dünya şampiyonuyuz

Türkiye’de kart kullanımı giderek artıyor. Hatta uluslararası bir alanda zirveye oturduk. Liste başı olmak iyi mi kötü mü bilinmez ama banka ve kredi kartlarının sayısı 2019 yılında 21 milyon daha arttı. Türkiye’de kişi başına düşen kart sayısı üç oldu.

Türkiye’de kart kullanımı giderek artıyor. Kimisinde 1 tane kimilerinde 2 kimilerinde ise 5 tane kart bulunuyor. Kullanmayan kişilerin sayısı oldukça az. Cüzdanlarda ki kredi kartı gün geçtikçe artıyor. Kimileri ihtiyacı doğrultusunda kimilerinin ise mecburi kullandığı kartlar gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Korkutan verileri Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürlüğü açıkladı. Türkiye’de 213 milyon kart bulunuyordu. 2019 yılında 21 milyon daha kart artarak 234 milyona ulaştı. Türkiye’nin nüfusuna bakıldığında kişi başına 3 kart düşüyor. Bu rakamlarla Türkiye dünyada kart kullanımında listenin başına oturdu. Türkiye’de bulunan 234 milyon kartın 164 milyonu banka kartı. Geriye kalan 69 milyonda kredi kartı bulunuyor.

Bankalararası Kart Merkezi Genel yapılan bir diğer açıklamada Türkiye, Avrupa'da kredi kartı pazarında İngiltere'nin, banka kartı pazarında Almanya'nın önünde birinci sırada yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER