KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERDEN; 'KALAYCILIK'

KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERDEN; 'KALAYCILIK'

Bir zamanlar ara sokaklarda seyyar olarak da yapılan ‘Kalaycılık’ mesleği gelişen teknolojiye yenik düştü. Gelişen teknoloji ve mutfaklarda bakırdan yapılan malzemelerin yerini çelik, alüminyum ve teflon malzemelerin alması ile birlikte kalaycılık mesleği yavaş yavaş yok oluyor.

Bir zamanlar ara sokaklarda seyyar olarak da yapılan ‘Kalaycılık’, gelişen teknolojiye yenik düştü. Gelişen teknoloji ve mutfaklarda bakırdan yapılan malzemelerin yerini çelik, alüminyum ve teflon malzemelerin alması ile birlikte kalaycılık mesleği yok olmaya yüz tuttu. Eskiden siparişleri yetiştirmekte zorlandığını şimdi ise insanların eskisi kadar rağbet görmediğini belirten Recep Akyüz, şehir şehir ilçe ilçe köy köy gezerek kalaycılık yaparak geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi.

“BU MESLEĞİ, BABAMIN YANINDA ÖĞRENDİM”
Çameli’ye her yıl gelerek kalaycılık yaptığını anlatan Akyüz şöyle konuştu: “Kalaycılık mesleği benim dedelerimden kalan meslektir. Babamın yanında bu mesleği öğrendim. Daha önce kalaycılığı köyde yapardık. Ailemi geçimini sağlamak için gezerek kalaycılık yapmaya başladık. Arkadaşla birlikte gezerek kalaycılık yapıyoruz. Gittiğim yerlerde bizi tanıyan müşterilerimiz var. Onların eşyalarını kalaylıyoruz bakır kaptaki sağlık ve lezzetin başka hiçbir kapta olmadığını belirtti. Gurbette çalışmak zor oluyor çocuklarımızı özlüyoruz. Bazen 3 ay eve gitmediğimiz oluyor. Geçimizi sağlamak durumundayız.”

“KALAYCILIK MESLEĞİ TARİHİ MESLEK OLARAK GÖRÜLÜYOR”
Kalaylanacak kabın önce örs ve çekiç yardımıyla bozuk kısımlarının tamir edildiğini, ezik yerlerinin düzeltildiğini, delik veya kırıkların kaynak yapıldığını anlatan Recep Usta “Bizim yaptığımız kalaycılık mesleği tarihi meslek olarak görülüyor. Yapmış olduğumuz mesleği devlet desteği ile dükkanlarda sürdürmek istiyoruz. Bizim gençlik yıllarımızda Türkiye’de her evde bakır malzemeden yapılmış eşyalar vardı. Şu anda hala tarihi restoranlarda bakırdan yapılan eşyalar kullanılmaktadır” dedi.

“ÇIRAK YETİŞTİREMEDİĞİM İÇİN ÜZÜLÜYORUM”
Kalaylı kaplarda pişen yemek hakkında da bilgiler veren Recep Usta; “Pırıl pırıl kalaylanmış bakır kaplarda pişen yemeklere lezzet, suya gizemli bir tat verir. O nedenle geleceğimiz olan çocuklarımız için mutfaklarda yeniden bakır (kalaylı) kapların kullanımı teşvik edilmelidir. Vatandaşlar bu konuda bilgilendirilmelidir. Çünkü bakır kaplarla yapılan yemekler ve içecekler gerçekten insan sağlığı için çok önemlidir. Ben mesleğimi sürdürmekten mutluyum. Ölünceye kadar da sürdüreceğim. Çırak yetiştirememekten dolayı üzülüyorum" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER