KAZIKBELİ SAVAŞI CANKURTAN’DA ANILDI

Türklerin zaferiyle sonuçlanan Kazıkbeli Savaşı, 870’inci yılında Denizli Cankurtaran Honaz Milli Parkı’nda düzenlenen anma programıyla anıldı. Etkinlikleri yerinde ziyaret eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Unutulmuş olan destan ve kahramanlıklarımızı ortaya çıkarıp gençlere aktarmamız gerekiyor” dedi.

KAZIKBELİ SAVAŞI CANKURTAN’DA ANILDI

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 870 yıl önce Türklerin zaferi ile sonuçlanan ve Anadolu'nun Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunan Kazıkbeli Savaşı için anma etkinlikleri düzenledi. Cankurtaran Honaz Milli Parkı yakınlarındaki Anıttepe'de 7 Ocak 1148 yılında Alman ve Fransız ordularından oluşan haçlı seferleriine karşı yaşanan zaferin anma etkinlikleri için düzenlenen “Tarihe Dokunmak” adlı programa,  Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, ilçe belediye başkanları, davetliler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Savaşın temsili olarak yaşandığı Anıttepe'de saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunması ve Türk bayrağının göndere çekilmesi ile başlayan programda Acıpayam Dernekler Birliği Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok’un savaşı anlatan sunumunun ardından Kazıkbeli Savaşı'nda yaşamını yitiren şehitler için saygı yürüyüşü yapıldı. Denizli’ye gelen ilk oğuz boylarının kent açısından büyük önem arz ettiğini kaydeden Prof. Dr. Turgut Tok, , “1070-1206 yılları arasında bölgemiz Bizans ile dört defa el değiştirdi. Bölgemizde 2 tane haçlı savaşı yaşandı. Şükürler olsun son birkaç yıldır bu savaşları anmaya başladık. Tarihimizi ve geçmişimizi hatırlamak ve bu tür etkinliklerle yaşatmak çok önemli” diye konuştu.

"ECDADIMIZ SAYESİNDE BURADAYIZ"
Saygı yürüyüşünün ardından program Cankurtaran Honaz Milli Parkı'nda devam etti. Bu topraklar için canını veren ecdadı hep birlikte anmanın önemli olduğunu söyleyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Bugün biz buradaysak ve bu ülkede hür ve bağımsız yaşıyorsak bunun geçmiş yıllarda ödenmiş bedelleri var. Bu bedeli ecdadımız, dedelerimiz ödedi. 1148 yılında Kazıkbeli Savaşı’nda gözünü kırpmadan kendinden kat kat fazla olmasına rağmen gelen haçlı ordularına karşı göğsünü siper ederek Kazıkbeli’nde geçit vermeyip, Fransız ve Alman ordularını perişan eden ecdadımız sayesinde bugün burada bulunuyoruz" dedi.

"GEÇMİŞİMİZİ BİLMEK BİZİ GURURLANDIRIYOR"
Başkan Osman Zolan, "1148 yılından sonra 1206 yılında da birçok mücadele ve emekler sonucu Denizli Türk yurdu haline gelmiş. O günden bugüne Denizli’ye düşman postalı değmemiş, düşman işgaline uğramamıştır. Geçmişimizi bilmek bizi gururlandırıyor, köklerimizi hatırlamak bizi çok mutlu ediyor " diye konuştu. 1148 yılında yaşanan Kazıkbeli Savaşı'nın çok önemli bir zafer olduğunu kaydeden Başkan Zolan, "Köklerimizden kopmadan, oradan aldığımız özgüvenimizle, ecdadımızın yaptığı gibi her alanda bir numara oluncaya kadar durmadan hep birlikte koşacağız. Ben bu kutsal vatan için canını veren, kanını döken şehit ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum, hepsinin mekanları cennet olsun" şeklinde konuştu. 

“TARİHİ GEÇMİŞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”
Denizli’nin Türk tarihinde önemli bir yeri olduğunu belirten Denizli Valisi Hasan Karahan, “Kazıkbeli Savaşı’nın olduğu noktadayız. Bu gelenekleri yaşatıyoruz ve bu tür etkinlikleri devam ettirmeliyiz. Tarihi geçmişimize sahip çıkıp, örf ve adetlerimizi yaşatmak gelecek açısından da çok önemli. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÇADIRLAR KURULDU
Eski Türk savaşçı kıyafetleri ile kullandıkları silahların yer aldığı programda Oğuz boylarını temsilen çadırlar da kuruldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve Pamukkale Üniversitesi Halk Oyunları Grubu'nun gösterilerinin düzenlendiği etkinlikte Denizli Büyükşehir Belediyesi konservatuar sanatçılarının yanı sıra TRT sanatçısı Fuat İlhan’da sahne aldı. Etkinlikte Denizli'ye özgü tarhana çorbasının yanında Özbek pilavı, ayran, helva ve çeşitli ikramlar yapıldı. Coşku içinde geçen tören vatandaşlar tarafından büyük bir beğeni ile izlendi.

SERDAR KİRİŞ-İBRAHİM ALAYONT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER