Kazım Karabekir Paşa ve Milli Mücadele kahramanları anıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Savaşı kahramanlarından Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir’i ağırladı. Kazım Karabekir Paşa ve Milli Mücadele kahramanlarının anıldığı duygu dolu program büyük beğeni topladı. Milli Mücadele kahramanlarını rahmetle anan Başkan Osman Zolan, "Onlara çok şey borçluyuz" dedi.

BAŞKAN ZOLAN: "ONLARA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ"

Denizli Büyükşehir Belediyesi Milli Mücadele’nin 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstiklal Savaşı kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir’i ağırladı. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Salonu’nda ve Türk Ocakları Denizli Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Milli Mücadelenin 100. Yıl Dönümü Anısına Kazım Karabekir Paşa'nın Milli Mücadele Hatıraları’ adlı programa; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Milli Mücadele Kahramanı Kazım Karabekir’in biyografisini davetlilere aktarmasının ardından Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, babasının hayatı ve milli mücadele dönemini fotoğraf ve anılarla Denizlililere aktardı.

DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Zaman zaman duygu dolu anların yaşandığı programda, Kazım Karabekir Paşa’nın, 15. Kolordu Komutanı iken Mustafa Kemal Atatürk’ün yanına gelip kendisi ve kolordu komutanlığının İstiklal Mücadelesi’nde Türk milletinin yanında olduklarını söylediği anların anlatımı oldukça dikkat çekti. Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir’in özgün ve duygulu sunumunun ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, programa katılan Timsal Karabekir’e teşekkür ederek, “Duygu yüklü bir akşam yaşadık. İyi ki geldiniz, ayağınıza sağlık. Allah’ım sizlerden, babanızdan ve tüm şehitlerimizden razı olsun. İnşallah ülkemiz, cumhuriyetimiz ilelebet var olsun” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİ VE CUMHURİYETİMİZİ İLELEBET YAŞATACAĞIZ”

Başkan Osman Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü; “İyi ki sizleri gördük. Değerlerimizi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzü, Kazım Karabekir büyüğümüzü, tüm şehit ve gazilerimizi anma imkanı bulduk. Ruhları şad olsun. Onlara çok şey borçluyuz. Onlar vatanımızı ve bayrağımızı bize emanet ettiler. İnşallah biz de onlara layık torunlar olabilmek için ülkemizi ve cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacağız. Bunun için gerektiğinde her türlü fedakârlıkta bulunacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Osman Zolan, Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir ve beraberindekiler günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

“YURDUMUZUN GERÇEKLERİNİ GEREĞİ GİBİ BİLMEK ZORUNDAYIZ”

Timsal Karabekir; “Kazım Karabekir Paşa’yı anlatmak demek o ilahi kadroyu anlatmak demek. Bizim istiklal harbimiz bir mucizedir. Gençlerimiz tarihini çok iyi bilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmemiz gerekiyor. Bu vatan bize altın bir tepside sunuldu. Beşikten mezara herkesin bu ülkeye hizmet etmesi gerekiyor. Bu bir borçtur. Ben gençlere bu etkinliklerle bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Yurdumuzun gerçeklerini gereği gibi bilmek zorundayız. Bu vatana, bu bayrağa sahip çıkmalıyız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211