Keçeci; “OSB yatırımlarının cazibesi ortadan kalkıyor”

Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) 1 Nisan 2018 itibariyle Son Kaynak Tedarik Tarifesi’ne geçilmesine ilişkin yazılı basın açıklamasında bulunan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; “Son yapılan düzenlemelerle OSB’lerde elektrik maliyetlerinin yükselmesi, OSB yatırımlarının cazibesini ortadan kaldırıyor” dedi.

Keçeci; “OSB yatırımlarının cazibesi ortadan kalkıyor”

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) geçen yıl Mart sonuna kadar Ulusal Tarife denilen 1 No’lu tarifeden elektrik alıyordu. 1 Nisan 2018 itibariyle değişen sistemle Son Kaynak Tedarik Tarifesi’ne geçildi. Buna göre OSB’lerin ve büyük tüketimi olan sanayi kuruluşlarının herhangi bir tedarikçiden elektrik alabilmesinin önü açıldı. Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Başkan Keçeci; “İlk etapta avantajlı gibi görülen bu sistem, uygulamaya geçilmesiyle birlikte sorunları da beraberinde getirdi. Sanayicileri etkileyen en önemli unsur ise Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nde sistemde oluşan fiyatların sürekli değişmesi ve OSB’lerin saatlik alım yapması. Dolayısıyla sanayiciler üretmeden önce elektrik birim maliyetlerinin ne olacağını önceden bilme şansına sahip olmuyor. 26 Şubat 2018 Pazartesi Günü yayınladığımız basın bülteninde ‘Elektrikte Çanlar Sanayici İçin Çalıyor’ diye belirtmiştik. Bugün gelinen noktaya baktığımızda uyardığımız bütün hususlarla artık sanayicimizin yüz yüze olduğunu ve bunun ivedi şekilde OSB içerisinde yer alan sanayicilerin rekabetçiliğini koruyacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini görüyoruz. Biz yatırımların daha düzenli ve sistemli olması için yatırımları organize sanayi bölgeleri içerisine toplamaya çalışırken son yapılan düzenlemelerle OSB’lerde elektrik maliyetlerinin yükselmesi, OSB yatırımlarının cazibesini ortadan kaldırıyor” dedi.

“SANAYİCİYİ FİYAT VEREMEZ HALE GETİRDİ”

Sanayicinin 1,5 yılda yaklaşık yüzde 130 elektrik zammıyla karşı karşıya kaldığını belirten Başkan Keçeci, “OSB içindeki firmalardan alınan bilgiye göre 2018 Mart ayında KDV hariç ve fonlar dahil kWh bedeli ortalama 22 Kuruş civarındaydı. 2019 Haziran itibariyle bu rakam ortalama 49,9 Kuruş’a yükseldi. Tüm Vergiler + Fonlar Dahil kWh bedeli ise 2019 Mayıs ayında ortalama 46 Kuruş’tan, 2019 Haziran itibariyle 69 Kuruşlara yükseldi. Sadece son iki aydaki fon ve vergi artışları ile yüzde 50 oranında faturalarda artış meydana geldi. Devletin tarifeye yaptığı zam oranının yüzde 15 olmasına rağmen, uygulamada faturalara yansıyan rakamın daha fazla olduğu görülüyor. İplik ve dokumada maliyetin yüzde 15-20’sinin elektrik maliyeti olduğunu düşünürsek, YEKDEM bedeli nedeniyle elektrik fiyatları sabit olmayacağı için sanayicinin maliyet hesaplarında elektrik bedelini öngörmesi imkansızlaşıyor. Rekabetin kıyasıya olduğu bu dönemde sanayicinin ürün fiyatlarını belirleyememesi, olumsuzluk yaratıyor. Üretim üssü olan OSB’lerde yaşanan bu durumun bir an önce düzeltilerek OSB’ler için ayrı bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER