'KEŞKE TÜRKİYE'DE HİÇ KİMSE 'GAZETECİ' KİMLİĞİ ALTINDA MAHKEMEYE GİTMESE'

'KEŞKE TÜRKİYE'DE HİÇ KİMSE 'GAZETECİ' KİMLİĞİ ALTINDA MAHKEMEYE GİTMESE'

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, CNN Türk Televizyonu’nda yayınlanan ‘Neler Oluyor?’ programında Şirin Payzın’ın konuğu oldu. Seçim öncesinde ekonomideki son durumun değerlendirildiği programda konuşan Bakan Zeybekci, sorulan soru üzerine tutuklu gazeteciler ve siyasiler konusunu değerlendirdi. Bakan Zeybekci; “Tabii ki şu anda çok normal bir pozisyonda mıyız? Değiliz tabii ki... Normalleşmeye doğru giderken dostlarımızın bizi anlamalarını, bizi anlayışla karşılamalarını bekleriz. Türkiye’de hiç bir Allah'ın kulu başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Türkiye'de olağanüstü hal’de olmasını ister mi? Bütün bu terör operasyonları, Türkiye’de yapılıyor olmuş olmasını kim ister ki? Tüm Türkiye’deki gibi bu olağanüstü hal’den kurtulmasını, Türkiye’nin bir an önce normalleşerek bunlardan çıkmasını istiyoruz. Türkiye'de terör tehdidi bitti mi? Algı operasyonları bitti mi? El altından yapılan bütün o tehdit operasyonları ve bütün o tehditler bitti mi? Eğer bunlar hep beraber Türkiye'de bütün siyasi partiler diyorsa, bütün vatandaşlarımız diyorsa; Türkiye’de terörle ile ilgili bütün olağanüstü yaşadığımız o süreçler dünyada hiç başına gelmesin. Ama bizim başımıza geldi. 15 Temmuz gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yağmur gibi kurşunların altında olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum, o Meclis’te otururken orada konuşma yaparken bombalanan o Meclis’te olan birisi olarak söylüyorum. Bunu bizim dostlarımıza anlatmamız mümkün değil. Anlatıyoruz da onlarda öyle bir algı yeri yok. Bunun sözlüklerinde de ve yahut da hayatlarında, tarihlerinde böyle bir şey yok. Mesela; tamam bizi ilk hızlı anlayan İspanya 1979-80’lerde onlar da yaşadılar. Bir şekilde onların yakın hafızasında olduğu için bazı ülkeler bazı dostlarımızı onlardan dostça yaklaşımlarını bekliyoruz. Türkiye bu süreci geçecektir. Türkiye olağan üstü halden çıkacaktır. Türkiye şu andaki o tartışılan her meslek mensubunun da olduğu gibi gazetecilik mesleğinde teröristler vardır. Bunlarla ilgili de keşke olmasaydı. Keşke ‘Gazeteci’ kimliği adı altında hiç kimse Türkiye'de mahkemeye dahi gitmeseydi. Kim isterdi?” dedi.

“GLOBAL DÜNYANIN BİR PARÇASI OLAN BİR ÜLKEYİZ”
Programda 2017 yılı Yatırımcı Teşvik Belgeleri hakkında konuşan Bakan Zeybekci; “2017 yılındaki Yatırımcı Teşvik Belgelerin yüzde 82 oranının çok büyük bir bölümü de yabancı yatırımcılardı. Bundan 4 hafta önce verdiğimiz 135 milyar TL'lik yatırım teşvik belgeleri bunların hemen hemen tamamı yabancı ortaklı, birkaç tanesi de yüzde yüz yabancı yatırımcılarıydı. Bildiğimiz çok önemli otomotiv markalarının belgelerini orada görürsünüz.  Türkiye'deki yabancı yatırımcı bana mesaj çekiyor. Yaklaşık 20 bin civarında çalışanı, yaklaşık 8 milyar dolar civarında cirosu var. Yaklaşık olarak da 1,5 milyar dolarda ihracatı olan bir yabancı yatırımcı. Biz, yabancı yatırımcılarla diyalog halindeyiz. global bir şirket… Başka ülkelerinde yarıştığı bir projede 1 milyarın üzerindeki projenin mücadelesini veriyorduk. Bu firma; Macaristan mı, Fransa mı, ispanya ya mı gitsin? diye karar verirken; Türkiye olarak kararını aldık. Bu şekilde görüşmelerimiz devam ediyor ve Türkiye bu dönemde de yabancı yatırımlarla ilgili hiç kesilmedi. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan ihracatı yüzde 22 oranında arttı. Bu 4 aylık dönemden bahsediyorum. Almanya ile olan ihracatımız yüzde 18 oranında artıyor. Önümüzdeki süreçte artık bütün dünya ile global dünyanın bir parçası olan bir ülkeyiz. Biz dünyanın bir aktörü olacaksak; dünya değer zinciri içinde bir uyumlu olmamız gerekiyor. Biz bunlara ‘hayır’ demiyoruz ki” diye konuştu.

“2018 YILINDA 2017 YILINA GÖRE İKİ KAT FAZLA DESTEK VERİYORUZ”
Sunucu Payzı’ın ‘25 Haziran sabahı Türkiye’de ne olacak?’ sorusunu yanıtlayan Bakan Zeybekci; “Türkiye’de koalisyon tehlikesi dönemi bitti. Bizim ekonomiyle ilgili 7 bakanlığımız var. Ekonomi ve diğer alanlarda Türkiye’nin yeniden yapılanacak. Türkiye, bürokratik alanlarda zaman alan ve enerji kaybına yol açan bütün bu yüklerden de kurtulacak. Yasama ve Yürütme güçlü olacak ve tamamıyla birbirinden ayrılacak. Türkiye bu hale nasıl geldi? Türkiye enerji ve ham madde kaynağı başkalarının kontrol ettiği, finans imkan kaynağı başkaları tarafından projelendirildiği, tüketim alışkanlıkları, tasarım, bilgi ve teknolojisi markası patenti başkalarına ait olan bir ekonomi çerçevesi içinde fasoncu bir ekonomi olarak bunu gerçekleştirdi. Türkiye artık şimdi Türkiye B fazına geçiyor. Türkiye artık enerji ve hammadde kaynaklarının geleceğini, kendi kaynaklarını garantisi altına alan, dağıtım ve tüketim kanallarında ‘ben de varım’ diyen bir ülkeyiz. Tüm dünyada dağıtım ve tüketim malları ile ilgili firmalarımızın oralarda etkin olabilmesi için çok inanılmaz destekler veriyoruz. Sırf verdiğimiz destekler ile 2016 yılına göre 2017 yılı tam 3 kat fazla destek verdik. 2018 yılında 2017 yılına göre iki kat fazla destek veriyoruz” şeklinde ifade etti.

“BUGÜN TÜRKİYE 161 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPAR HALE GELDİ”
Son 15 yılda birçok yatırım yaptığının altını çizen Bakan Zeybekci; “Bütün bunlar olmasaydı, Türkiye’nin ihracatı burada olmazdı. Bütün havaalanları olmasaydı, Türkiye’nin turizmi 40 milyona çıkmazdı. Türkiye son 15 yılda 32 bin megawattlık kapasiteden 85 bin megavatlık elektrik enerjisi kullanım kapasitesine geldi. Bunları Türkiye yapmamış olsaydı şuanda sanayiyle ilgili, ekonomiyle ilgili, büyümeyle ilgili konuştuğumuz hiçbir şeyi konuşuyor olmazdık. Temelini atmadan üstüne bir yapı kurmanızın nasıl mümkün olmadığı bir ortamda Türkiye inşaat sektörünü yapmadan bunlar gerçekleşemezdi. Bir akıl tutulması mı yaşıyoruz? Türkiye 2009’dan bugüne kadar 8 milyon vatandaşını yeni iş sahibi yaptı. Bugün Türkiye sadece otomotiv sektöründe 30 milyar dolarlık bir ihracat yapan bir ülke haline geldi. Bütün bunlarda global dünyada, global markaların Türkiye’de ürettikleri ürünler. Türkiye elektronik ihracatında bugün 20 milyar dolara yaklaşıyor. Bugün Türkiye demir çelik sanayisinde dünyada sayılı ülkeler haline geldi. Türkiye bugün tek başına demir çelik sanayisinde 20 milyar dolar ihraç eder hale geldi. Türkiye hazır giyim ve konfeksiyonu üst üste koyduğumuz zaman 35 milyar dolara yaklaşan bir ihracat rakamını yapar hale geldi. Geçen sene bugünlerde Türkiye 144 milyarlık bir ihracat rakamına sahipti. Bugün Türkiye 161 milyar dolarlık ihracat yapar hale geldi. Arada 16 milyar dolarlık fark var. 16 – 17 milyar dolarlık ihracat fazlası demek bu ülkede kurulan fabrika demek” dedi. 

“DÜNYADAKİ 10 TANE MEGA PROJENİN 5 TANESİ TÜRKİYE’DE”
“Bu ülkede kurulan özel sektör tarafından yapılan istihdam demek” diyen Bakan Zeybekci, şöyle devam etti: “Bugün cumhurbaşkanımız söyledi. Bütün bu köprüleri, tünelleri, otoyolları, havaalanlarını vb. yerlerin hepsini kapatacak mıyız? 2017 yılında bütün dünyada 10 tane mega proje var. Dünyadaki 10 tane mega projenin 5 tanesi Türkiye’de. Dünyada biz müteahhit anlamında 2 numarayız. Yaklaşık olarak 400 milyar dolarlık projeyi dünyanın tamamında gerçekleştiren Türkiye bir destan yazıyor. Bu kahramanlık destanlarını görmezlikten gelirsek; Türkiye’nin içini anlamız da zor olur.”

“3’ÜNCÜ HAVALİMANI DÜNYANIN 1 NUMARASI OLACAK”
“3’üncü havalimanı dünyanın 1 numarası olacak” diyen Bakan Zeybekci; “3’üncü havalimanı, 29 Ekim’de açılacak. 90 milyon ilk kapasitesi 2023 yılında da 160 milyonluk kapasiteye ulaşacak. Türkiye bu havaalanını 25 yıllığına özel sektöre yapılıyor. Türkiye’nin bütçesinden 1 kuruş bile para çıkmadan ve 25 yıl boyunca her yıl 1 milyar Euro Türkiye bütçesine kira geliri olarak da ödeyecekler. Bu havaalanını da yapacaklar. Diğer bütün projelerde böyle. İstanbul – İzmir otoyolu da böyle, Osman Gazi köprüsü de böyle vb. Bunların hepsini Türkiye cebinden 1 kuruş ödemeden yapıldı. Bunlar aslında birer kahramanlık destanı. Bunlar Recep Tayyip Erdoğan’ın cesaret madalyasıdır. Başka hiçbir babayiğit bunlara giremezdi. Bunlar başlarken diyorsunuz ki; ‘sen buna gir, hesabımı kitabımı yapıyorum.’ Türkiye’deki o güzergahtaki toplam trafik sayısını biliyorum. Ortadoğu’dan gelen bu trafiğin Avrupa’ya geçerken Türkiye’den ne kadarının geçtiğini biliyorum. Buradan ne kadar aracın geçeceğini de biliyorum ama ben sana şuraya kadar olan bölümü de garanti ediyorum. ilk 3 – 4 ay veriyorum ama istenilen seviyenin üstüne çıktığında bunları geri alıyorum. Bütün dünya bizim yaptığımız yap, işlet, devret yöntemini kopya ediyor. 25 sene sonra 3’üncü havalimanında 25 milyar Euro’yu bize ödedikten sonra yapımcılar 25 sene sonra bu havaalanını olduğu gibi anahtarını bu millete teslim edecek” diye konuştu.
YARIN; “İMAR UYGULAMALARI TÜRKİYE’NİN KANAYAN YARASI”

 

ALPER PARLAK-DOĞAN AKŞİT​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER