KESKİN; '3 MİLYON TÜTÜN ÜRETİCİSİ 15 YILDA SEFALETE MAHKUM EDİLDİ'

KESKİN; '3 MİLYON TÜTÜN ÜRETİCİSİ 15 YILDA SEFALETE MAHKUM EDİLDİ'

CHP eski Genel Sekreteri ve Denizli Milletvekili Adnan Keskin, TEKEL’in özelleştirilmesi nedeniyle sefalete mahkum edilen 3 milyon tütün üreticisinin, AK Parti iktidarı döneminde sahipsiz bırakılarak idam fermanının yazıldığını iddia etti. Keskin, tütünde Tekel’in özelleştirilmesiyle başlayan sürecin şimdi şeker pancarı üreticileri için işletilmeye çalışıldığını söyledi.

AK PARTİ ÜRETİCİYE CENNET GİBİ BİR VATANDA CEHENNEM AZABI YAŞATIYOR”
CHP eski Genel Sekreteri ve Denizli Milletvekili Adnan Keskin, TEKEL’in özelleştirilmesi nedeniyle sefalete mahkum edilen 3 milyon tütün üreticisinin, AK Parti iktidarı döneminde sahipsiz bırakılarak idam fermanının yazıldığını iddia etti.

Tütün üreticisinin tüccarın fiyat istikrarsızlığı yüzünden yoksulluğun pençesine itildiğini savunan Keskin, AK Parti iktidarının tüm bu olumsuzluklara göz yumduğunu savundu. Tarımsal üretimin sağ iktidarlar döneminde büyük çöküş yaşadığını anlatan Keskin, tütünde Tekel’in özelleştirilmesiyle başlayan sürecin şimdi şeker pancarı üreticileri için işletilmeye çalışıldığını anlatarak şunları söyledi:‘’Tekel’in özelleştirilme adı altında güzelleştirmeyle yandaşlara peşkeş çekilmesinin yanlışlığı bugün tescil edilmiştir. Çünkü tütün üreticileri yalnız ve çaresizdir. Tüccarın keyfi fiyat uygulamalarına mahkum hale gelmiştir. Emeğinin değeri yok edilmiştir. Üreticiler güç birliği yaparak hakkını aramalıdır.”

ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLİYOR, ŞİMDİ DE SIRADA ŞEKER PANCARI ÜRETİCİLERİ VAR
Tütünde yaşanan dramatik çöküşün şimdi de şeker pancarı üreticileri uygulamaya konulduğunu savunan Adnan Keskin, “Tütündeki yaşanan bu olumsuzluklar şimdi şeker pancarı üreticileri için de geçerlidir. Tütün için kurgulanan senaryo şeker üreticileri için de sahnelenmektedir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı bu senaryonun somut bir örneğidir. Dünyanın en pahalı mazot ve gübresini kullanan üreticiler bu ülkede üvey evlat muamelesi görmeye hak etmiyor. Bu insanları cennet gibi bir vatanda cehennem hayatı yaşatmak günahların da en büyüğüdür’’ dedi.

GÜRKAN GÖK

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER