KESKİN KONUŞTU, KAPAK AÇILDI GÖKGÖL REZERVİ SUYA DOYDU

KESKİN KONUŞTU, KAPAK AÇILDI GÖKGÖL REZERVİ SUYA DOYDU

Çivril ve Baklanlı çiftçilerin sorunlarını dinleyen CHP eski Genel Başkan eski Yardımcısı ve Genel Sekreteri Adnan Keskin’in DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne yerinde yaptığı açıklamalar ve ziyaretlerle Menderes Nehri’nin  Gökgöl’ü besleyen yatağının açılmasını sağladı. Bu karar üzerine bölgedeki binlerce çiftçi ve üretici sevindi.

 IŞIKLI VE BAKLAN OVASI’NDA YÜZLER GÜLDÜ
Çivril ve Baklanlı çiftçilerin sorunlarını dinleyen CHP eski Genel Başkan eski Yardımcısı ve Genel Sekreteri Adnan Keskin’in DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne yerinde yaptığı açıklamalar ve ziyaretlerle Menderes Nehri’nin  Gökgöl’ü besleyen yatağının açılmasını sağladı. Bu karar üzerine bölgedeki binlerce çiftçi ve üretici sevindi.  Adnan Keskin’in, doğup büyüdüğü Çivril  İlçesi’nde çiftçilerin sorunlarını DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’nde açıklamasından sonra, kapalı olan Menderes Nehri yatağı ve rezerv alanı açıldı.

KİMSENİN IŞIKLI GÖLÜ’NÜ KURUTMAYA HAKKI YOK
Keskin, Işıklı Gölü’nde  suyun kapakların kapalı tutulması ve su verilmemesi nedeniyle 2 kilometre geri çekildiğini belirterek “Neredeyse 2 kilometreye kadar su geriye çekilmiş. Balıkçı kayıkları olurdu. İnsan burada balık tutmaya çıkardı. Maalesef artık gölün geniş bir kısmı kurumuş durumda. Bunun 2 sebebi var; birincisi eskisi kadar kar ve yağış olmadığı için Işıklı suyunun debisi azaldı. İkincisi de; eskiden Küfü Çayı’nın besleyen 258-300 kilometrelik dere yatakları yağan yağmurların suyu buraya gelir toplanırdı. Maalesef Veysel Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanı olduktan sonra Küfü Çayı üzerinde 3-4 tane gölet yaptırdı. Dolayısıyla Küfü Çayı’ndan bu barajın dolmasına katkı yapan su gelmez oldu. Böylelikle Küfü Çayı’nın damarları kesildi.  Şimdi ise başka bir engel çıktı. Dinar’daki meyve suyu fabrikasından gelen atık sulardan dolayı da artık buraya su gelmiyor. Orası da kapatılınca su bataklığa doğru gitmiş. Işıklı Gölü de kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. Işıklı Gölü Barajı 1950’den sonra yapıldı. O günden bu güne yağmur ve sel sularının gelmesiyle ciddi bir toprak dolması meydana geldi. Sulama Birliği’nin başkanları geçen dönemlerde buranın toprağının temizlenmesi için yetkililere başvurdular. 120-130 milyonluk bir proje var ortada. Proje; burada toplanacak su miktarını arttırmaya yönelik bir temizlik yapılmasını içeriyor. Yetkililer de buraya gelerek gerekli incelemeleri yaptılar. Buranın temizlenmesi noktasında devletin resmi kaynaklarında bir karar oluştu. Kaynak aktarılarak bu konuda bir girişim yapılamadığı için toprak temizlemesi de yapılamıyor. Dolayısıyla Işıklı ve Baklan Ovası’nda çiftçilik yapan insanlar kendi kaderleriyle baş başa kaldılar. Yol güzergâhında görülüyor; 10 tane ayçiçeği işleme işletmeleri kurulmuş. Buradaki suyun azalması sadece tarımla uğraşan insanlara zarar vermiyor, tarıma dayalı sanayinin de yok olmasına neden oluyor. Gökgöl’deki köprünün kapatılması da baraja gelen suyu çok fazla engellemektedir” demişti.

Gökgöl’Üve dolayısıyla Işıklı Baraj Gölü’nü  besleyen Menderes Nehri yatağının kapatılmasını ve çiftçinin feryadını gündeme taşınan CHP’nin ağır topu Adnan Keskin, “Çivril ve Baklan Ovası’nın can damarı olan su yatağının kapatılmasıyla Işıklı Barajı’nda su seviyesi düşmüştü. Köylüleri açılmasını istiyordu.  Biz de bu bölgenin üreticisinin sorunlarına tercüman olmaya çalıştık. Sonunda yetkililer biraz olsun Çivril ve Baklan Ovası’ndaki çiftçilerin sesini duydu sarınım” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211