'KİLİS'TE YAŞAYIN SURİYE'DE NE İŞİMİZ OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ'

'KİLİS'TE YAŞAYIN SURİYE'DE NE İŞİMİZ OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ'

Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürlüğü koordinesinde Muğla, Denizli ve Aydın'da görev yapan 25 gazeteciyi ağırlayan Kilis Belediye Başkanı Ahmet Kara, ‘Zeytindalı Harekatı’ öncesinde ve sonrasında kentte yaşananları aktardı. 
Harekat başlamadan önce Suriye’den Kilis’e 97 füze fırlatıldığını belirten Başkan Kara, “Fırat Kalkanı Operasyonu başladıktan sonra birileri ‘bizim Suriye’de ne işimiz var?’ demeye başladılar. Biz onlara gelin Kilis’te yaşayın Suriye’de ne işimiz olduğunu görürsünüz diyoruz” dedi. 

Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürlüğü koordinesinde Muğla, Denizli ve Aydın'da görev yapan 25 gazeteci, Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçik’e destek için gittiği Kilis’te Belediye Başkanı Ahmet Kara’yı ziyaret etti. Kilis hakkında bilgiler veren Başkan Kara; “Kilis 1995 yılında il olmuş küçük bir şehirdir. 2023 yılında 115 bin nüfusa göre konumlandırılmış bir şehir. Kendi alt ve üstyapısını çözemezken Suriye’de olay patlak veriyor ve birkaç ayda Kilis’e 1 Milyon insan geliyor. 1 milyon insan bütün caddeleri, sokakları, apartmanları, camii avlularını dolduruyor. Denizli’nin nüfusu 600 binken 6 milyon insanın bir anda Denizli’ye geldiğini düşünün. Bu Kilis’te altyapı, üstyapı her şeyi perişan ediyor. Şuanda nüfusumuz 97 bin; yaklaşık 6 yıldan beri 138 bin Suriyeli var. Bunun 30 bin civarı kamplarda 108 bini şehir merkezinde yaşıyor. Kamplardan Kilis’e geliyorlar. Bizde bir atasözü vardır. ‘Halep orada değilse arşın burada’ yani bunu çok rahat caddeye çıkıp belediyeye sorabilirsiniz. Sorduğunuz 5 kişinin 3’ü muhakkak ki size Türkçe cevap veremez. Yani caddeden dolaşan 5 kişiden 3’ü Suriyeli, 2’si Türk’tür” diye konuştu. 

“KİLİS MERKEZE 6 AYDA 97 TANE FÜZE ATTILAR”
Savaştan kaça n Suriyelilerin kente gelmesiyle birlikte yaşanan sıkıntılar ve ‘Zeytindalı Harekatı’ öncesinde de bilgiler veren Başkan Kara; “Günde 40 ton çöp toplarken şuanda 170 ton çöp topluyoruz. 10 bin metre küp temiz suya ihtiyacımız varken günlük 30 bin metre küp suya ihtiyacımız var. Bütün bu handikaplarla uğraşırken tam karşı cephemiz olan bölge DAEŞ tarafından işgal edildi.  DAEŞ bize füzeler atmaya başladı. Kilis merkeze 6 ayda 97 tane füze attılar. 1 tanesi 50 metre ilerimize bir tanesi 5 metre üzerimden gitti. Doğrudan Kilis merkez hedef alınıp, füzelerin tamamı Kilis merkeze atıldı. Böyle bir Kilis var” şeklinde ifade etti. 


“KİLİS’TE YAŞAYIN SURİYE’DE NE İŞİMİZ OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ”
Kilis’e fırlatılan füzelerin ardından muhalefetten bir takım seslerin yükseldiğinin altını çizen Başkan Kara; şunları aktardı: “O zamanlar birileri bağırmaya başladılar; ‘nerede Cumhurbaşkanı, nerede devlet, nerede ordu?’ diye. 15 Temmuz’u yaşadık hep birlikte. 15 Temmuz’dan sonra ordumuz Suriye’ye girdi, Fırat Kalkanı Operasyonu’nu başlattı. Fırat Kalkanı Operasyonu başladıktan sonra birileri ‘bizim Suriye’de ne işimiz var?’ demeye başladılar. Biz onlara gelin Kilis’te yaşayın Suriye’de ne işimiz olduğunu görürsünüz diyoruz.” 

“SURİYE’DEKİ 37 DEVLETİN 37’SİNİN DE SURİYE’YE SINIRI YOK”
Suriye’de şu anda 37 tane devletin olduğunun altını çizen Başkan Kara; “37 devletin 37’sinin de Suriye’ye sınırı yok. En büyük sınır bizim olmasına rağmen birileri hala ‘Suriye’de ne işimiz var?’ diye hikaye okuyor. Fırat Kalkanı halloldu; bu bölge güvenli hale geldi. ‘Tamam rahat nefes aldık’ diyeceğimiz sonlara doğru PKK, PYD, YPG’nin olduğu bölgeye silah sevkiyatı yapılmaya başlandı. Mevziler eşilmeye başlandı ve bütün mevziler bize doğru yönlendirildi. Bu yetmedi, bizim sınırdaki köylerin tamamına Zeytindalı Harekatı’ndan önce taciz ateşleri yapılmaya başlandı. Biz gece gündüz bekledik ne zaman bizim ordumuz bu bölgeye girecek PKK, YPG’yi yok edecek diye” dedi.

“SİVİL OLARAK GÖRDÜKLERİMİZ, ELLERİNDE KELEŞLİ BAYANLARDI”
Başkan Kara son olarak şunları aktardı: “Zeytindalı Harekatı başladı biri bağırmaya başladılar aman harekat sınırlı olsun sivillere dokunulmasın. Bizim Afrin’den gelen bütün sivil olarak gördüklerimiz, ellerinde keleşli bayanlardı. Ama o bölgeden bize yine füzeler atılmaya başlandı. Ama insanlar çıkıp ta Kilis’te sivillerin yaşadığı yere neden silah sıkıp, füze atıyorsunuz diye bir tepki gelmedi.” 


GÜRKAN GÖK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER