'KIRILMAZ' DENİLEN CAMLARA DENETİM GELİYOR

'KIRILMAZ' DENİLEN CAMLARA DENETİM GELİYOR

Son dönemlerde ‘kırılmaz’ adı altında satılan ekran koruyucu camların kırılmasına yönelik şikayetler artınca; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık koruyucu camlarla ilgili denetleme başlattı.

Binlerce Lira harcayarak aldığımız akıllı telefonları korumak için ‘kırılmaz’ camlar taktırıyoruz. Ancak o camlar da kırılıyor ve bazen de telefona zarar veriyor. Son dönemlerde ‘kırılmaz’ adı altında satılan ekran koruyucu camların kırılmasıyla alakalı çok fazla şikayet gelmesi üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık kırılmaz camlarla ilgili inceleme başlattı. İnceleme kapsamında yetkililer tarafından ilk olarak Ankara’da farklı noktalarda denetimler yapıldı. Denetimler sonucunda test yapılmak üzere bazı numuneler alınarak laboratuara gönderildi. Laboratuar ortamında ürünlerin kimyasal yapılarına bakılarak özellikle Nikel ve Kadmiyum oranları incelenecek ve ilgili ürünlerin kaliteleri hakkında bir fikir elde edilecek. Bakanlık benzer denetimleri Türkiye genelinde de yapacak. Sonuçlara göre ürünlerin toplatılması kararı alınacak; ithalatı da üretimi de yasaklanacak. Bakanlık yetkilileri, vatandaşın cep telefonlarını kayıt altındaki işletmelere kaplatmasını ve fiyatı ne olursa olsun mutlaka fiş alarak, saklamaları konusunda uyardı. Vatandaşlar olası bir kazada telefon ekranının kaplamaya rağmen kırılması durumunda,  Tüketici Hakem Heyetleri’ne fişleriyle birlikte başvurup zararlarının tazminini isteyebilecekler. Öte yandan kılıf, ekran koruyucu ve diğer cep telefonu aksesuarları da artık ithalatta risk esaslı denetim sistemi‘ne dahil edildi. Bununla birlikte 1 Ocak tarihinden itibaren bu ürünler ithalat aşamasında da denetime tabii tutulacak.

“NANOTEKNOLOJİ CAMLAR DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR”
Kırılmaz camlarla ilgili bilgiler aktaran Güç Telekom Sahibi Ramazan Güç, Nanoteknoloji koruyucu camların diğerlerine oranla daha iyi olduğunu söyledi. Güç sözlerinin devamında ise; “Kırılmaz cam sadece camdan üretilmiştir. Kırıldığı zaman çıkarır, çöpe atarız. Nanoteknoloji camlar ise kalın plastikten yapılmaktadır. Esnektir. Bu nedenle de kırılma görülmemektedir. Kırılmaz cam özelliği nanoteknolojilerde mevcuttur. Kırılmaz camların işe yararlılığı telefonun düşme açısıyla ilgilidir. Düşme ekranın köşesinden değil ekranın üst yüzeyinden gerçekleşirse ekran koruyucular işe yarar” ifadelerini kullandı. 

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211