Kış mevsiminin aranan lezzeti!

Toros Dağları’nın eteklerinde özenle toplanan yabani orkide bitkisinden elde edilen salep, Denizli’de soğuk havalarda en çok talep gören içecekler arasında yer alıyor.

Kış mevsiminin aranan lezzeti!

Denizli’ye Toros Dağları’nın Burdur’un yüksek kesimlerinde yer alan bölgelerinden toplanarak getirilen salep, tarladan fincana girinceye kadar zorlu bir yolculuktan geçiyor.

Denizli’de kış mevsiminin aranan lezzetli içecekleri arasında yer alan salep, birçok esnaf tarafından satılmaya başlandı.

İçecek olarak tüketilmesinin yanı sıra dondurma üretiminde kullanılan salep, havaların soğumasıyla birlikte vatandaşlardan talep arttı.

Kışın vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan salep, sağlığa birçok faydası bulunuyor. Yabani orkide bitkisinin kökünden elde edilen salep, dondurucuya konulduğunda dondurma olarak da tüketiliyor. Yapılışı kolay görünse de bir hayli ustalık isteyen salep, kaynayan süt ve şekerle buluşturulup 15 ile 45 dakika arasında kısık ateşte kaynatılarak pişirildikten sonra servise hazır oluyor.

Denizli’de salep satan Muammer Cüs, salebin kışın birçok hastalığa iyi geldiğine dikkat çekti. Cüs, “Salep dünyanın en güzel içeriklerinden bir tanesidir. Bu Burdur Bucak dağlarında yetişir. Dondurma yapılabilen bir içecektir. Gerçek salep sütten yapılır. Süt, şeker ve salep bunların yanında başka bir kaç hammadde de var. Bunlar karıştırılarak yapılır. Salep vücuda ciğerlere ve göğüsse çok faydalıdır. Ciğerlerin ve göğüsün rahat hava almasını sağlar. Soğuk algınlığına birebiredir. Kışın mükemmel bir içecektir. İnsanlarımız gerçek salebi içsin. Dünya bu salebi konuşuyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER