Kısık Kanyonu turizme hazırlanıyor

Çalışmalarına devam eden Çal Baklan Bekilli Yöresi Derneği, Çal İlçesi’ne gezi düzenledi. Dernek Başkanı Abdullah Deda ve dernek üyelerini ilçedeki Kısık Kanyonu’nda ağırlayan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Kanyonun turizme hazırlandığını bildirdi.

2006 yılında kurulan Çal Yöresi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, çalışmalarına sürdürüyor. Dernek Başkanı Abdullah Deda, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, Makine Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Sarı ile dernek üyeleriyle birlikte Çal İlçesi’ni ziyaret etti. Dernek üyelerini ilçedeki doğa harikası olan Kısık Kanyonu’nda ağırlayan Çal Belediye Başkanı Fethi Akçan, kanyon hakkında bilgiler verdi. Kanyonun çok dar ve derin olduğunu anlatan Başkan Akcan, şunları kaydetti; “2009 yılında kısık kanyonunda İl Özel İdaresi tarafından 110-120 metrelik yürüyüş alanı yapılmış. Biz belediye olarak bir kampanya başlattık. Tarım turizmi kapsamında Kısık Kanyon’unu da kattık. Bu konuda uzman turizm şirketleriyle gözlem yapıldı ve karar verildi. İnsanların bir gününü geçirebilecekleri ortamı hazırlıyoruz. Otel, bağlar ve kanyon çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

“2021 YILINDA TURİZME KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ”

Kent merkezine 60, ilçeye 7 kilometre mesafedeki kanyonda, 220 metrelik yürüyüş yolunun uzatılması için çalışmaları hakkında konuşan Başkan Akcan; “Kanyona 190 metre daha ilave yürüyüş alanı yapıldı. Çalışmalarımızı belediye ekiplerimizle yapıyoruz. Arkadaşlarımız sırtlarında taşıdıkları malzemelerle ilerliyoruz. Yürüyüş alanımız tamamlandığında toplam 3 bin 500 metre olacak. 2020 yılı sonunda bitirmiş olacağız. 2021 yılında ise turizme kazandırmış olacağız. İçerisinde iki kafeterya, çocuk eğlence yerleri, dinlenme alanları olacak. Doğal dokuya asla zarar verilmeden çalışmalar devam ediyor. Çalışmalardaki yönümüze doğa karar veriyor. Amacımız burası tamamlandığında ülke turizmine kazandırmak. Yapılan çalışmalarda yılda 500-600 bin kişinin buraya ziyarette bulunağı yönünde. Bu bizi heyecanlandırıyor” dedi.

“EGE BÖLGESİ’NİN EN UZUN KANYONU OLACAK”

‘Biz Çallıyız hepimiz bir hallıyız’ düşüncesiyle geziyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Dernek Başkanı Abdullah Deda; “Belediye başkanımız çok güzel yatırım yapmış. ‘Çallıyız’ diyen herkesin bu güzellikleri görmesi gerekir. Kanyon tamamlandığında Ege Bölgesi’nin en uzun kanyonu olacak. Mükemmel bir doğası var” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER