KIZILAY'IN YENİ KAN BAĞIŞI ARACI DENİZLİLİLERİN HİZMETİNDE

KIZILAY'IN YENİ KAN BAĞIŞI ARACI DENİZLİLİLERİN HİZMETİNDE

Denizli’de 18. Güney Ege Bölge Kan Merkezi’nin açılmasının ardından, Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından merkeze kan bağışı aracı hediye edildi. Teknolojik donanıma ve pek çok özelliğe sahip araç hizmete açıldı.

Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Denizli’ye 18. Güney Ege Bölge Kan Merkezi’nin kazandırılmasının ardından, Genel Müdürlüğü’nden Denizli’ye bir de kan bağışı aracı tahsis edildi. Yeni araçla birlikte Denizli’de hizmet veren kan bağışı aracı sayısı 3’e ulaştı. 3 gün önce Denizli’ye getirilen ve gelir gelmez hizmete açılan araçta 2 günde 24 kişiden kan alındı. Yeni araç hakkında açıklamalarda bulunan Kızılay Derneği Başkanı Erdal Otçu; “Önce Denizli’ye 18. Güney Ege Bölge Kan Merkezi’nin kazandırılmasının sevincini yaşadık.  Şimdi de yeni aracımızın gelişinin ve kullanıma açılmasının sevincini yaşıyoruz. Aracımızı bu hafta Gazi İlköğretim Okulu’nun karşısına konumlandırdık. Denizli halkına bu müjdeyi verebilmek bizim için çok önemliydi. Denizli’nin kendine has, bu kalitede bir aracı yoktu. Bu aracı bize kazandırdıkları için Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Yeni aracımı Denizlimize hayırlı olsun” dedi.

YENİ ARAÇTA YOK YOK
Sözlerinin devamında ise yeni aracın donanım özellikleri hakkında bilgiler aktaran Başkan Otçu; “Bir kamyona monte edilmiş bir kan bağış aracı. Bir düğmeye basılarak toplanabiliyor ve yan taraflara açılabiliyor. Çok ferah bir ortam var. 4 tane elektronik yatak var. Aynı anda 4 vatandaştan kan alabilecek şekilde dizayn edilmiştir.  Mahremiyet esası gözetilerek bağış alacağımız kimseyle doktorumuzun özel olarak görüşebileceği 1 adet doktor odası da aracımızda mevcut. İkramlarımızın yer aldığı mutfak bölümümüz var. Bu araç anons sistemine de sahip. Gidilen yerlerde halka anonsla da hitap edilerek araca davet edilebilinecek” diye konuştu.

“YENİ ARAÇ MARMARİS VE UŞAK’A DA HİZMET VERECEK”
Aracın Denizli haricinde Marmaris ve Uşak’a da hizmet vereceğini belirten Başkan Otçu; “Aracımız seyyar bir araç. Denizli’de 19 ilçeye hizmet verdiği gibi 18. Bölge olduğumuz için bize bağlanmış olan Marmaris ve Uşak’a da hizmet götüreceğiz. Çok fonksiyonlu bir araç. Halkımıza tekrar hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

“OCAK AYINDA HEDEF 4 BİN 200’DÜ”
 ‘Yeni araç yeni hedefler’ diyerek Ocak ayı hedefleri ve ulaşılan rakamlar hakkında bilgiler veren Ekip Doktoru Nesrin Girgin Çelik ise şunları aktardı: “Çalışma şartlarımız daha iyi olduğu için daha iyi olacağını düşünüyorum. İş güvenliği ve kalite noktasında oldukça uygun bir ortamda kan almış olacağız. Kan aldığımız kişilerde bu durumdan mutlu olacaklar. Grip ve nezle oranlarının fazla olmasından ötürü kan bağışı başvurusunda azalma oldu. Baharın gelmesiyle beraber, yeni aracımızla hedeflenen sayılara çok rahat ulaşılacağını düşünüyorum. Ocak ayı için hedeflenen sayı: 4 bin 200’dü. Ancak grip ve nezle oranlarındaki artış nedeniyle, bizim için en önemli şeylerden birisinin de kan vereceğimiz kişinin sağlığı olduğundan dolayı, çok fazla kan bağışı alamadık. Bugün itibariyle 2 bin 906 kişiden kan bağışı aldık. Hedefimizin gerisinde kaldık. Ancak grip durumunun geçmesiyle birlikte hedeflerimize daha rahat ulaşabileceğiz.” 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER