KIZILCABÖLÜK EL DOKUMALARI ANKARA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

KIZILCABÖLÜK EL DOKUMALARI ANKARA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Mahallesi tekstil ve dokuma ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından organize edilen 'Kızılcabölük Yöresel El Dokumaları Tanıtım Sergisi' Ankara Zafer Çarşısı'nda açıldı. Denizli Milletvekili Şahin Tin sergiye katılarak Tavaslı tekstilcilere destek verdi.

 Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Mahallesi’nde Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından organize edilen 'Kızılcabölük Yöresel El Dokumaları Tanıtım Sergisi' Ankara Zafer Çarşısı'nda açıldı.  Sergiye çok sayıda tekstil ve dokumacı esnafı katıldı. Bu arada Denizli Milletvekili Şahin Tin sergiye katılarak Tavaslı tekstilcilere destek verdi. Şahin Tin tüm Ankara’lıları sergiyi ziyaret etmeye çağırdı.

Tavas Kızılcabölük Esnaf ve Sanatkarlar Odası yetkilileri, sergi hakkında yaptıkları açıklamada, Kızılcabölük'ün en önemli gelir kaynaklarının başında gelen tekstil ve dokumanın özellikle son yıllarda büyük bir gelişme kat ettiğini belirttiler. Ve Kızılcabölük’te 300-400 esnafın tekstil ve dokuma ile uğraştığını söylediler. Sergide ev tekstil grubunun tamamı, el dokuması ve otomatik tezgahlarında üretilen ürünler yer alıyor. Yöre ekonomisinin bel kemiği olan dokumacılık ve tekstil çoğunlukla evlerde birer ikişer makine ile gerçekleştiriliyor. El emeği göz nuru bu ürünlerde kullanılan el yapımı tekstil boyasının sağlık açısından hiçbir sakıncası da bulunmuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Güzel Sanatlar Galerisi Zafer Çarşısı’ndaki Denizli Tekstil Günleri Sergisi açılırken, Ankaralıların da sergiye yoğun ilgi gösterdiği kaydediliyor.

Kızılcabölük’ün el dokuma ürünü kumaşları, Truva filmi gibi gişe rekoru kıran bir çok antik ve tarihi Hollywood’un filminin kostümlerinin hazırlanmasında en çok tercih edilen tekstil ürünleri arasında yer alıyor.  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211