KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, EkoAvrasya ve AYSİAD heyetini kabul etti

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) iki ülke arasındaki sosyo-ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bir dizi temaslarda bulunmak üzere KKTC'ye çıkarma yaptı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, EkoAvrasya ve AYSİAD heyetini kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ''Türkiye-KKTC Ekonomik İşbirliği İmkanları'' toplantıları kapsamında Kıbrıs Türk Ticaret Odası, EkoAvrasya ve AYSİAD heyetini makamında kabul etti. ziyarette; Görüşmede; AYSİAD Başkanı Mahmut Çatlık, Yönetim Kurulu Üyeleri; Prof. Dr. Bülent Topuz, Kemal Yamuç, Erol Akça, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, başkan yardımcıları Kemal Kurnaz, Faruk Aktarlı, Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın Araştırma Arşiv Danışmanı Aydın Akkurt, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Danışmanı Anıl Kaya ve Cumhurbaşkanlığı Tarımcılık, Hayvancılık ve Girişimcilik Danışmanı Ahmet Hamdi yer aldı. Ziyaret, zamanlaması ile dikkat çekti.

DRT TV ve Denizli Gazetesi adına Tolga Alp Düzgören’in de katıldığı ziyarette konuşan AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık; “KKTC'nin bağımsızlığa giden mücadelesi yeni bir aşama kaydetmiştir. AYSİAD'ın bu iş gezisi öncelikle KKTC'nin bağımsızlık mücadelesine destek amaçlıdır. AYSİAD üyeleri iş hayatının çeşitli alanlarında faaliyet göstermektedir. Çeşitli iş alanlarında yapılacak işbirlikleri desteği somutlaştıracak, uzun vadeli ve kalıcı hale getirecektir. KKTC'nin ekonomik olarak kendi kendine yeter hale gelmesi bağımsızlık mücadelerinin önemli bir bileşenidir.  Bu konuda Türkiye'nin tüm kurumları ile elinden geleni yapacağını düşünüyoruz. Bu düşünceden hareketle AYSİAD kendi misyonundan da güç alarak öncü olmak, doğru zamanda doğru yerde olmak gayreti içindedir. Üyelerimizin bir çok Avrupa ülkesi ve Türk Cumhuriyetleri ile ticari ilişkileri ve deneyimleri vardır. Bu deneyimlerini kardeş ülke KKTC ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağız. Şiarımız işte ve fikirde birliktir" dedi.

“ANAVATAN TÜRKİYE İLE TAM BİR FİKİR VE EYLEM BİRLİKTELİĞİ İÇİNDEYİZ"

Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemden beridir istişarelerde bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, bu ilişkinin gelişmesi temennisini vurguladı. Pandemi döneminde yaşanan sıkıntılara değinerek bugün KKTC’nin pandemi konusunda normalleşme sürecinin hızla devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, özellikle aşılanma oranının artması yönünde yürütülen çalışmaların öneminin altını çizdi. BM Genel Sekreteri’nin daveti üzerine New York’ta bir dizi önemli temaslarda bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye ile tam bir fikir ve eylem birlikteliği içerisinde Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenliğinin kabul edilmesi mücadelesi verdiklerini ifade ederek, Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’yle bağlarını her anlamda güçlendirmesinin önemine dikkat çekti. Türkiye’den sivil toplum örgütleri ve düşünce kuruluşları ile yapılacak ortak çalışmaların milli davayla ilgili kamuoyu ve farkındalık yaratılması noktasında büyük önem arz ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, EkoAvrasya ve AYSİAD’ın Türki Cumhuriyetler ile yürüttüğü faaliyetlerin KKTC’nin tanıtılması bağlamında fevkalade büyük fayda sağlayacağını söyledi.

“KKTC İNKAR EDİLEMEZ BİR GERÇEK"

Cumhurbaşkanı Tatar, tek egemenliğin olduğu federasyonun, Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşürerek, Türkiye’yi adadan uzaklaştıracak büyük bir oyun ve bencil bir siyasetin ürünü olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, birkaç anayasa değişikliğiyle federasyon kisvesi altında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamının Rum tarafınca arzu edildiğinin altını çizdi. KKTC’nin inkar edilemez bir gerçek olduğunu ve bunun kimse tarafından değiştirilemeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta ancak egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devletin iş birliğinin ortaya çıkmasıyla bir anlaşmanın kabul edilebileceğini kaydetti.

“KIBRIS CUMHURİYETİ, BİR RUM DEVLETİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR"

Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 öncesi yaşananları anımsatarak bu acıların bir kere daha yaşanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların silah zoru ve Anayasa değişikliğiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bir Rum devletine dönüştürdüklerini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinin 16 Ağustos 1960 olmasına rağmen bunu değiştirerek 1 Ekim’de kuruluş yıl dönümü törenleri düzenlediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, bunun bile tek başına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir Rum devletine dönüştüğünün kanıtı olduğunu dile getirdi.

“KKTC’NİN STATÜSÜ YÜKSELDİ"

KKTC’nin Anavatan Türkiye’nin tam desteğini her zaman arkasında hissettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar,  gelecekte de KKTC devletinin yaşayacağına inandığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün öneminin altını çizerek halka daha müreffeh ve güven içerisinde bir yaşam sunma hedefi ile halkın hak, çık ve güvenlik endişelerini koruyacak sağlam bir antlaşma arayışı içerisinde olduklarının altını çizdi. KKTC’ye son dönemde yapılan yatırımlarla devletin daha da güçleneceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar sayesinde KKTC’nin statüsünün yükseldiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER