'KOLEKSİYONUMA 20 MİLYON DOLAR TEKLİF EDİLDİ, YİNE DE SATMADIM'

'KOLEKSİYONUMA 20 MİLYON DOLAR TEKLİF EDİLDİ, YİNE DE SATMADIM'

Fanatizm derecesinde Atatürk hayranı olan Koleksiyoner, Yazar ve Şair Hanri Benazus,  DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış Programı’na konuk oldu. Yaptığı tüm işleri bir tutku ve aşkla yaptığını, hiçbir maddi beklentisinin olmadığını söyleyen Benazus, “1988 yılında iflas ettim, fotoğraf koleksiyonuma İktisat Bankası eski sahibi Erol Aksoy, 20 milyon Dolar teklif etti ama ben yine de vermedim” dedi.

Fanatizm derecesinde Atatürk hayranı olan yazar ve işadamı Hanri Benazus'un koleksiyonundan derlenen 240 fotoğraftan oluşturulan “Atatürk Fotoğrafları ve Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları” fotoğrafları, Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nda sergilendi. Sergi için Denizli’ye gelen Hanri Benazus, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu. Tarihe damga vuran fotoğrafları bünyesinde barındıran Benazus, başından geçen ilginç olayları ve maceraları da anlattı.

BENAZU’UN EVREN’LE ANISI
1984 yılında dönemim Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaşanan bir hatırayı aktaran Benazus, hoşuna giden fotoğraflardan iki takım yaptırdığını, bir takımı kendi odasına asarken, diğer takımı da Kenan Evren’e gönderdiğini söyledi. Hanri Benazus, 5-6 gün sonra da evine askerlerin geldiğini, fotoğrafları istediklerini ve eşinin de endişelendiğini belirterek, “ben de dedim ki, ‘madem Cumhurbaşkanı emrediyor, evi de alıp götürün.’ Ama bir espri de kattım. ‘Hanımı görüyorsunuz hasta, bari hanımı bırakın’ dedim” diye konuştu. Benazus, daha sonra ise bir sergi açıldığını ve bu fotoğrafların sergilendiğini söyledi. 

“VAKIF KURAMADIK”
Benazus, fotoğraf koleksiyonunun yaklaşık 6 yıl önce bir vakıf çatısı altında toplanması meselesinin olduğu yönündeki soruya da, “Maalesef hayata geçemedi. Böyle bir planımız vardı. Çok kişi bu iş için uğraştı. Vakıflar Kanunu’ndaki bir madde kâr garantisi talep ediyor. Benim maddi bir gelirim ve maddi bir beklentim yok. Bu madde doğru olabilir, evet. Ama işte bu sebeple vakıf kuramadık” diye cevap verdi.

“KOLEKSİYONUMA 20 MİLYON DOLAR TEKLİF EDİLDİ, YİNE DE SATMADIM”
Yaptığı tüm işleri bir tutku ve aşkla yaptığını, hiçbir zaman hiçbir maddi beklentisinin olmadığını söyleyen Benazus, iflas ettiği dönemde başından geçen bir hatırayı da anlattı.  Benazus, “1988 yılında iflas ettim, fotoğraf koleksiyonuma İktisat Bankası eski sahibi Erol Aksoy, 20 milyon dolar teklif etti ama ben vermedim, yine de vermem. Neyim varsa sattım, borcumu ödedim ve kendi yaptırdığım huzurevine gittim” dedi. Çankaya Köşkü’nün Atatürk Müzesi’ne dönüştürülme planının olduğunu, bu yönde de AK Parti hükümetinden bir teklif geldiğini belirten Benazus, “elimden geldiğince koleksiyonumda bulunan fotoğrafları da vereceğim” diye konuştu.

FERHAT SOLKOL 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER