KOMŞULAR, AYNI MASADA BULUŞTU; TÜRK KONSEYİ EKONOMİ BAKANLARI TOPLANDI

KOMŞULAR, AYNI MASADA BULUŞTU; TÜRK KONSEYİ EKONOMİ BAKANLARI TOPLANDI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katıldığı 7. Türk Konseyi Ekonomi Bakanları Toplantısı, İstanbul'da yapıldı. Organizasyonla ilgili konuşan Bakan Zeybekci, "Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de Türk Dünyası, tarihe yön verecektir” dedi.

Türkiye, önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katıldığı 7. Türk Konseyi Ekonomi Bakanları Toplantısı, İstanbul'da gerçekleşti. Bakan Zeybekci, organizasyonla ilgili olarak, "Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de Türk Dünyası, tarihe yön verecektir. Bizler bunu hep beraber başaracağız. Bunun için öncelikle birbirimizin önündeki ticaret engellerini kaldırmalıyız. Bir sonraki toplantımıza kadar Özbekistan ve Türkmenistan'ın da Türk Konseyi'ne katılmasını gönülden arzu ediyoruz" dedi.

“TÜRK DÜNYASI KENDİ COĞRAFYASINDA KURAL KOYUCU OLACAK”
Katılımcılar, 7. Türk Konseyi Ekonomi Bakanları Toplantısı'nın sonunda tutanak imzaladı. Ardından Bakan Zeybekci, Türk Konseyi Genel Sekreteri ile ortak basın toplantısı düzenledi. Dönüşümlerin yaşandığı çağlarda kuralların, sınırların  ve yolların tek tek değiştiğini hatırlatan Bakan Zeybekci, "Ekonomik ve jeopolitik olarak büyük dönüşümlerin olduğu çağlardaki gelişmeleri izlemekle yetinen devletler, halkına refah sunamaz. Türk dünyası da, bu dönemde işbirliği yapabilirse, kendi coğrafyasında oyun kurucu yani kural koyucu olacak. İlk adım olarak, birbirimizin önündeki ticarete dair engelleri kaldırmalıyız. Biz sadece aynı kandan gelen halklar değil, aynı zamanda komşularız da... Ve şu unutulmamalı ki, komşular arasındaki ticaret, içinde yer alan herkese ekonomik çarpan etkisiyle kalkınma getirir" diye konuştu.

“LOJİSTİK BAĞLARI SAĞLAMLAŞTIRMAMIZ GEREKİYOR”
Bakan Zeybekci, devletleri arasındaki lojistik bağları sağlamlaştırmaları gerektiğinin de altını çizdi. Zeybekci, "Tarihi  İpek Yolu'nun yeniden canlandırıldığı bir çağda, lojistik altyapımızı orta kuşakta kesintisiz bir şekilde biz birleştiremezsek, ne yazık ki modern İpek Yolu'nun da ülkelerimizden geçmeyeceğini göreceğiz. Bu riske karşı almamız gereken önlem ise, önce kendi aramızdaki lojistik engelleri kaldırmaktır" diye konuştu. 

"HAZAR DENİZİ, BİZİ BİRLEŞTİREN OLMALI; BÖLEN DEĞİL!"
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Hazar Denizi'nin Türk dünyasını bölen değil birleştiren bir deniz olması gerektiğini de dile getirdi. Ayrıca, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın  Avrupa ile Hazar Denizi'ni birleştirdiğini kaydetti. Öte yandan, Orta  Asya ile  Avrupa'yı da Hazar üzerinden Türk dünyası olarak birleştirmeleri gerektiğini belirten Zeybekci, bu alanlardaki iş birliği mekanizmalarını güçlü tutmaları halinde Türk dünyası olarak küresel manada meydana gelen gelişmelerden en iyi şekilde istifade edeceklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221